K čemu jsou dobré některé zlozvyky

Chronicky vystresovaní lidé mají sklony k nadměrné konzumaci návykových látek a k přejídání. Následky mohou být kupodivu nejen negativní, ale i pozitivní - u Afroameričanů tyto zlozvyky zřejmě spouští kaskádu reakcí, která brání depresím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka stock.xchng

Studie pochází z Michiganské univerzity a řeší jeden známý paradox: proč mají Afroameričané horší fyzické zdraví, ale jejich duševní stav je lepší než u bílé populace. Souvislost mezi stresem, špatnými zdravotními návyky a duševním zdravím vědci zkoumali pomocí údajů, které získali od stejných lidí v různých obdobích života. Zjistili, že vztah mezi stresem a depresemi kolísá v závislosti na míře nezdravých návyků. U Afroameričanů a jejich bílých spoluobčanů se ale zásadně liší – zatímco u bělochů zlozvyky vedou k častějšímu výskytu depresí, Afroameričany naopak před depresí chrání.

Důvody, pro které lidé propadají zlozvykům, jsou funkční a nelze je pokládat za důsledky slabé vůle nebo neznalosti, říkají vědci. Afroameričané, kteří mnohdy celý život tráví v chronicky nejistém a stresujícím prostředí, využívají návykové látky a přejídání jako prostředek, který jim pomáhá uchovat duševní zdraví. Vědci se domnívají, že mechanismus jeho působení zahrnuje hypotalamicko-hypofyzárně-nadledvinovou osu, která se uplatňuje v regulaci stresu.

S kouřením, přejídáním a konzumací alkoholu a drog jsou pochopitelně spojené obrovské problémy a vysoká úmrtnost. Studie ale naznačuje, že veškeré snahy o zlepšení fyzického zdraví Afroameričanů mohou přijít vniveč, pokud se nevyřeší stres v jejich životě.


Zdroj: University of Michigan

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme