K chystanému rušení onucí se budou moci ruští vojáci vyjádřit

Příslušníci ruské armády mají mít k dispozici vlastní „horkou linku“, na které se budou moci podělit o svůj názor na chystanou reformu armádního šatníku. Ta má mimo jiné zbavit ozbrojené síly proslulých onucí - svršku zavedeného ještě za carských dob - a nahradit je ponožkami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ponožka

ponožka | Foto: Free Stock Photos

Horkou linku se rozhodla zřídit Komise pro národní bezpečnost, která je přidružená k uskupení různých osobností z různých oborů, které mají hájit zájmy ruské veřejnosti.

V této komisi jsou údajně aktivní především ruští armádní veteráni. Právě podle nich mají ruští vojáci dostat šanci se k plánům nejen na nové uniformy vyjádřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu přiblížila detaily armádní reformy v Rusku tamní zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Vedle telefonické linky se iniciátoři ankety chtějí dotazovat také důstojníků, ale třeba i rodinných příslušníků. Chystají se objet armádní základny a vyzpovídat na tři až pět tisíc vojáků, aby získali představu o tom, co si o návrzích reformy myslí. Hlavním argumentem pro změnu je, že si prý každý ruský ministr obrany mění šatník, jak se mu zlíbí, a to bez reálných důvodů.

Ohlášený konec onucí vzbudil minulý týden velkou pozornost. Podle nedávno jmenovaného ruského ministra obrany Sergeje Šojgua je onuce dávno přežitá věc. Vojenští experti také podotýkají, že ruská armáda nemůže bojovat s něčím, s čím například prohrála před 35 lety válku v Afghánistánu.

Onuce je kus látky - v zimě většinou flanel, v létě bavlna - který se (místo ponožky) speciálním způsobem omotává kolem nohy, aby netrpěla v tvrdé holínce. Ruské vojsko je používá od carských dob. Onuce využívala i americká, britská nebo kanadská armáda, ale z výstroje je vyřadily už za první světové války, kdy zavedly i jinou obuv.

Ruská armáda čelí následkům velkého korupčního skandálu, na základě kterého byl obviněn bývalý ministr obrany Anatolij Serďjukov. Ten před lety zahájil masivní reformu ozbrojených sil, nepostupovala však především kvůli odporu v řadách nejvyšších důstojníků, se kterými se v moderním tělese už příliš nepočítalo. Onuce jsou tak signálem generálům, že reformy nejsou u konce a bude se jim muset podrobit každý.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme