K opíjení na oslavu konce školy vede žáky společenský stereotyp

Konec školního roku pro školáky - a vlastně i rodiče - vždy znamená určitou úlevu a možná i důvod k oslavě. Množí se ale i zprávy o tom, že v rámci oslav velká část nezletilých školáků a studentů pije alkohol, který by se jim teoreticky vůbec neměl dostat do rukou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkoholismus a děti (ilustr.obr.)

Alkoholismus a děti (ilustr.obr.) | Foto: Radana Schaeferová

Podle výsledků včera zveřejněné ankety plánovalo oslavy s alkoholem skoro 70 procent chlapců a přes 50 procent dívek.

Podle Josefa Šedivého z neziskové organizace Sananim, která poskytuje pomoc lidem závislým na návykových látkách a věnuje se i poradenství na školách, vede školáky k opíjení na oslavu konce školního roku zejména společenský stereotyp.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co vede žáky k oslavám vysvědčení v alkoholovém opojení, vysvětloval v poledních Ozvěnách dne Jiří Šedivý ze společnosti Sananim

„U nás žijeme ve společnosti, která prostě slovo oslava a slovo alkohol má spojené rovnítkem. Takže je k tomu vede taková automatika,“ vysvětluje Jiří Šedivý a dodává, že tento stereotyp berou školáci za svůj příliš brzy. První experimenty provádějí již jedenáctiletí.

Podle Jiřího Šedivého je alarmující, že od 13 let hodně narůstá procento žáků, kteří užívají alkohol pravidelně. Ani pro tuto nízkou věkovou skupinu není tedy evidentně problém alkohol sehnat – berou si ho nejčastěji doma, a nebo si ho i kupují.

„Bylo by chybou se tvářit, že alkohol se opravdu prodává jenom lidem nad 18 let,“ konstatuje Jiří Šedivý.

Papír se známkami podle odborníků nic neznamená. Čísla nevyjádří pokrok

Číst článek

O škodlivosti a potenciálním nebezpečí alkoholu děti většinou mají informací dostatek. Učí se o tom i v rámci současných školních vzdělávacích programů. Problém podle Jiřího Šedivého je v tom, že si to podle jeho názoru nedokážou dát do souvislostí a vztáhnout tuto problematiku k sobě jako uživateli.

„Teprve až když s nimi hovoříme my z pozice někoho, kdo stojí mimo školu a kdo se o tyto problémy zajímá, tak jim ty věci dokážeme dát do souvislostí a přimět je k tomu, aby se zamysleli nad tím, co konkrétně jim alkohol přináší a bere,“ uzavírá Jiří Šedivý z organizace Sananim.

Robot rozdal v Liberci vysvědčení školákům

Číst článek

Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme