K vedrům se přidává výrazně ztenčená ozonová vrstva

Česko sužují vedra a záchranáři tak musí častěji vyrážet k lidem, kteří kvůli horku zkolabovali. Ode dneška až do neděle se navíc budeme muset vyrovnat s výrazně ztenčenou ozonovou vrstvou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozonová díra (ilustrační foto)

Ozonová díra (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Množství ultrafialového záření by se mělo zvýšit o 13 až 18 procent. „Je to relativně vysoké množství oproti dlouhodobému průměru,“ upozornil v Ranním interview profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze.

„Zátěž kůže bude výrazně vysoká. Víme, že dlouhodobé působení takto vysokých dávek zvyšuje riziko vzniku kožních nádorů. Zároveň – a to je to nepříjemné, aktuální – snadněji se spálíme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O rizicích spojených s ozonovou dírou mluvil profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice na Královských Vinohradech v Praze

Arenberger zdůraznil, že lidé by měli zpočátku aplikovat opalovací krémy s ochranným faktorem 30, lidé s citlivějším fototypem pak 50.

„Spíše bych upozornil na to, že nesmíme s krémem šetřit. Musíme počítat s tím, že máme dát na centimetr čtvereční asi 2 miligramy krému. Což na celé tělo znamená, že při středně velké lahvičce krému bychom na jedno natření měli spotřebovat téměř její polovinu. A to málo kdo z nás dělá.“

„Pokud nemáme kůži ošetřenou a přitom citlivou, měli bychom být v poledne na slunci bez ochrany maximálně 5 až 10 minut,“ zdůraznil Arenberger.

Teplotní rekordy v Praze | Foto: Filip Jandourek

Jaroslav Skalický, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme