Kamenné nástroje mohly formovat lidskou ruku

Britští antropologové podpořili Darwinovu myšlenku, že na formování moderní lidské ruky se podílelo používání kamenných nástrojů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenné nástroje

Kamenné nástroje | Foto: Emory University, Carol Clark

Během minulého století výzkum potvrdil, že na kostech a svalech lidské ruky a zápěstí existují prvky, které souvisí s uchopováním a manipulací s předměty způsobem, jaký u lidoopů nenajdeme. Naznačovalo to, že po oddělení lidí od předků sdílených s lidoopy se vývoj lidské ruky v jistém bodě začal odchylovat od „designu“ přizpůsobeného pohybu směrem k alternativním funkcím. Vědci z Univerzity v Kentu nyní dokazují, že ruce našich předků mohly podléhat selekčnímu tlaku, který už u nejstarších homininů začalo vytvářet používání kamenných nástrojů.

Do rukou účastníků studie vědci vložili různě velké kamenné vločky podobné těm, jaké vyrobili naši afričtí předkové před 2,6 miliony lety, a malá ocelová ostří. Za úkol jim pak dali přeříznout centimetr tlusté lano vyrobené z juty. Přitom měřili jak efektivitu práce vyjádřenou počtem řezů i celkovým časem, tak biometrické parametry každé ruky. Zjistili tak, že rozdíly ve velikosti ruky významně ovlivňují to, jak snadno člověk lano dokáže přeříznout. S myšlenkou, že evoluci lidské ruky ovlivnilo používání nástrojů, přišel už Charles Darwin před 140 lety. „Náš výzkum naznačuje, že jeho myšlenka byla správná. Od velmi časných fází lidské evoluce ovlivňovalo kulturní chování našich předků specifickým způsobem biologickou evoluci,“ říkají vědci.

Zdroj: Journal of Archaeological Science, ScienceDaily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme