Kamion schizofrenie přiváží osvětu. Zájemce může zažít pocity nemocných

Halucinace a podivné hlasy. Nepříjemné zvuky, které drásají nervy. To všechno mohou zájemci zažít v kamionu schizofrenie, který stojí v těchto dnech před Kongresovým centrem v Praze. Návštěvníkům je tu pomocí videí, zvuků a hry se světlem simulován pocit, jaký prožívá člověk, trpící schizofrenií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schizofrenní člověk vidí a slyší věci, které ve skutečnosti nejsou

Schizofrenní člověk vidí a slyší věci, které ve skutečnosti nejsou | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Marco Castellani

Zážitek je to děsivý, přesto je přínosný. Málokdo si totiž dokáže představit, jak moc umí člověka nemoc jménem schizofrenie potrápit.

Ve speciálním kamionu běží film, díky kterému se zájemci mohou vžít do pocitů pacienta se schizofrenií. Zvuky, které jsou slyšet, jsou velmi nepříjemné až bolestivé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru kamionu schizofrenie přibližuje redaktorka Andrea Skalická

„Pocit nejistoty, úzkosti odvisí od toho, jak jeho hlasy jsou intenzivní a jaký mají obsah. Velmi často mluví hlasy o nemocném jako o třetí osobě. Někdy také hlasy přímo nařizují nemocnému něco dělat v akutním stavu, když halucinace jsou intenzivní. Pacient určitě je úzkostný a neklidný,“ popisuje Eva Češková z brněnské psychiatrické kliniky, jaké pocity zažívají schizofrenici.

Řada nemocných může tak slyšet hlasy celý život a dokáže se s nimi naučit žít.

Halucinace a poruchy myšlení jsou tak základními příznaky, na kterých se diagnóza schizofrenie staví. Základem terapie je rozhovor s nemocným, kdy se lékař vyptává, dává pacientovi dostatek prostoru a empatie. Pacient také musí užívat léky.

„Protože léky zmírní problémy. Nemocný potom s lékařem lépe komunikuje,“ dodává Eva Češková.

V akutní fázi je pro pacienta lepší hospitalizace a odborný dohled nad psycho i farmakoterapií.

„Až odbouráme příznaky, potom můžeme nemocného propustit a pomoct mu začlenit se do normálního života,“ přibližuje cestu k životu mimo zdi psychiatrického oddělení Eva Češková.

Andrea Skalická, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme