Kavárna POTMĚ bude v Zoo Praha hrát místo hudby zvuky zvířat

Návštěvníky pražské zoologické zahrady čeká po celý víkend netradiční program. Mezi zvířata dorazí zatemněný autobus s Kavárnou POTMĚ, ve kterém obsluhují nevidomí lidé. Speciální kavárnu otevře v deset hodin dopoledne Světluška, stěžejní projekt Nadační fond Českého rozhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kavárna POTMĚ je v Ostravě | Foto: Filip Jandourek

Netradiční kavárna, ve které je absolutní tma a obsluhují tam nevidomí, zaparkuje uvnitř areálu v blízkosti amfiteátru a dětské ZOO. Po oba dny od deseti hodin dopoledne si zde zájemci mohou vypít černočernou kávu.

„V autobuse je šest samostatných kupé, každé z nich je očalouněno jiným materiálem, takže si můžete návštěvou Kavárny POTMĚ vyzkoušet i vlastně, co dokážete vnímat hmatem,“ popisuje speciální kavárnu ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Martina Kaderková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview byla vedoucí Kavárny POTMĚ Veronika Musilová

Na návštěvníky čeká i speciální program

„Bude tam pět stanovišť a děti mohou poznávat zvuky zvířat potmě, mohou si vyzkoušet chůzi s bílou holí, bude tam ukázka výcviku vodících psů,“ přibližuje program Martina Kaderková.

Na zájemce čeká tombola a pro děti jsou připravené soutěže či písničkový recitál Zory Jandové Ryba na Havaji.

Návštěvou Kavárny POTMĚ přispěje každý stokorunou do sbírky Světluška, která pomáhá dětem i dospělým se zrakovým postižením.

Přichází stále více lidí

Světluška pojízdnou kavárnu představila letos poprvé. Začátkem července ji umístila na Ovocný trh v Praze. Autobus potom vyrazil na tour po republice. Kavárníci nejprve navštívili Ostravu, odkud se přemístili na Letní filmovou školu do Uherského Hradiště.

Vedoucí Kavárny POTMĚ Veronika Musilová říká, že roste zájem lidí vyzkoušet si, jaký je život v naprosté tmě.

"Tady najednou museli důvěřovat úplně cizímu člověku v cizím prostoru a ta tma tmoucí v nich opravdu zanechala hluboký zážitek," popisuje dojmy hostů, kteří už kavárnu navštívili.

Turné pojízdné Kavárny POTMĚ ještě nekončí. Na podzim zavítá do Brna, Jičína, Říčan a Hradce Králové. Poslední zastávku udělá na filmovém festivalu v Písku.

Posádku autobusu tvoří devět lidí, z nichž pět je nevidomých. Do týmu patří hosteska, jejímž úkolem je seznámit hosty kavárny s projektem, a průvodce, který návštěvníkům pomáhá dostat se dovnitř a najít místa.

Martin Mašek, Petra Benešová, mad, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme