Každé osmé dítě se narodí předčasně, většinu se ale daří zachránit

Česká republika patří vedle Švédska nebo Finska mezi špičku v nejnižší novorozenecké úmrtnosti. Přestože se zhruba každé osmé dítě narodí předčasně, většinu z nich se podaří zachránit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dítě v inkubátoru

Dítě v inkubátoru | Foto: Lucie Zemanová

Problém předčasných porodů je celosvětový. Dříve než v termín porodu přijde na svět 5 až 11 % dětí. Za předčasně narozené jsou považovány všechny děti, které se narodí před 37. týdnem. Nejzávažnější je hranice do 1000 gramů hmotnosti, při které jsou rizika pro další vývoj největší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Světa o deváté byli Lenka Novotná z občanského sdružení Nedoklubko a Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty University Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice

Daří se zachraňovat děti s váhou 500 gramů narozené kolem 24. týdne těhotenství. „Velmi nedonošených dětí se rodí něco přes jedno procento, s hmotností 1,5 kilogramu. V České republice se jedná o 1300 novorozenců, což je docela hodně,“ říká Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty University Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Porodníci se především snaží zabránit předčasným porodům. Za posledních 30 let byly investovány na výzkum a prevenci velké finanční prostředky.

Doposud se počet předčasně narozených dětí snížit nepodařilo, naopak jejich počet roste. Faktorů, které způsobují předčasný porod, je mnoho. Neexistuje žádná jednotlivá příčina, která by se dala označit, a tudíž léčit.

„Svítá nám tu ale takové světýlko naděje. Protože v současnosti bylo publikováno několik čerstvých studií, které ukazují, že tam, kde včas zjistíme zkracování hrdla děložního, někdy kolem poloviny těhotenství, bychom asi měli být schopni pomocí léčby – podáváním progesteronu - snížit riziko předčasného porodu, což je velký krok vpřed" dodává Calda.

Slabiny jsou také v následné péči

Přestože se péče o předčasně narozené děti v Česku považuje za špičkovou, má podle Lenky Novotné slabiny:

„Dětem by se po propuštění z nemocnice mělo dostat více péče a pro rodiče více podpory, aby jejich zařazení do života bylo plynulé. Velmi významné je podpoření rodičů na jednotce intenzivní péče a podpora lékařů, protože ta situace je velmi psychicky náročná pro zúčastněné a pokud se podpora dobře udělá, tak všichni start do života a práci zvládají lépe,“ říká Lenka Novotná z občanského sdružení Nedoklubko.

17. listopad je Mezinárodním dnem předčasně narozených dětí a sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost předají v tento den ceny Purpurové srdce a Zlatý kulíšek těm, kdo se významně podílí na péči o dříve narozené.

Osobnosti, které dostanou Purpurové srdce, vybírá veřejnost ve čtyřech kategoriích. Jednu cenu předá občanské sdružení Nedoklubko, druhou Česká neonatologická společnost, třetí rodiče veřejným hlasováním a čtvrtá je pro člověka z veřejného života, který významně podpořil problematiku předčasného porodu.

Ivana Šulcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme