Každý druhý Čech trpí nomofobií – strachu ze ztráty nebo závady mobilu

Jste nervózní, pokud nemáte svůj mobil na dohled a kontrolujete ho 34krát denně? Pak máte nomofobii, neboli strach, že budete i jen nakrátko bez svého mobilního telefonu. Že nejde o nijak vzácnou závislost na mobilu, dokazují čísla z Britských ostrovů. Nomofobií trpí podle tamního průzkumu víc než polovina Britů. Podobně jsou na tom i Češi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonování (ilustrační foto)

Telefonování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Název nemoci vznikl zkrácení hesla ‚no mobile phobia‘.

Lidé se obávají, že se jim vybije baterka, ztratí signál nebo jim ho někdo ukradne. Jedním z příznaků nomofobie je třeba to, že nejsou schopni telefon vypnout. Svými mobily jsou posedlí i někteří Češi.

"Svůj mobilní telefon vypínám málokdy, protože mám děti a chci být s nimi v kontaktu,“ říká uživatelka mobilního telefonu. „Když mě někdo obtěžuje, tak ho vypnu,“ říká muž. „Můžu být bez telefonu, nevadí mi to,“ říká další žena.

„Já ho vypínám. Zas tak moc ho nepotřebuji,“ uvádí muž. „Nikdy, musím s ním dokonce i spát,“ uzavírá anketu žena.

Česko na tom v porovnání s Velkou Británií není o moc lépe. Podle odhadů trpí nomofobií každý druhý Čech.

„Víme, že mozek lidí, kteří svůj mobilní telefonu užívají příliš, na něj reaguje jako na drogu,“ říká psycholožka Elizabeth Watermanová.

Podle britského průzkumu trpí nomofobií hlavně lidé kolem 20 let, nemoc postihuje většinou ženy. Autoři výzkumu ale dodávají, že ve většině případů jsou to naopak muži, kdo s sebou pro jistotu nosí mobily hned dva.

Léčba nomofobie je podle expertů docela jednoduchá - lidé by měli mít určitou disciplínu a uvědomit si, že nežijí jen pro svůj mobilní telefon.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme