Kdy zvítězila pravá ruka

Škrábance na zubech neandrtálců a jejich předků svědčí o tom, že praváci v lidské populaci převládají nejméně půl milionu let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruce, pozdrav, pomoc | Foto: Věra Luptáková

Celosvětově připadá na jednoho leváka přibližně devět praváků. Tak silná preference v užívání jedné končetiny je v současnosti unikátní, ale otázkou je, jak hluboko do minulosti druhu Homo sapiens vlastně sahá. Profesor antropologie David Frayer z Kansaské univerzity a jeho kolegové zkoumali stopy na fosilních předních zubech, které vypovídají o přednostním používání levé či pravé ruky. Nejstarší zuby z doby před 500 000 let pocházejí z naleziště Sima de los Huesos nedaleko španělského Burgosu, které obsahuje pozůstatky předků evropských neandrtálců.

Na nich, stejně jako na zubech mladších neandrtálců z jiných evropských nalezišť, vědci hledali rýhy a škrábance způsobné kamennými nástroji. K poškrábání předních zubů docházelo v situacích, kdy člověk při nějaké činnosti držel nástroj blízko obličeje a náhodou si jím přejel přes ústa. Podle stop na zubech se dá usuzovat, že pravěcí lidé v tomto směru nebyli příliš šikovní a k poškrábání zubů docházelo opakovaně v průběhu celého života. Co je však pro nás důležitější, poloha škrábanců jasně svědčí o tom, že už před půl milionem let byli lidé většinou praváci. Známky pravorukosti vědci našli u víc než 93 % zkoumaných zubů ze Sima de los Huesos a sídlišť evropských neandrtálců.

Zdroj: Science Daily, Laterality: Asymmetries of Body, Brain and Cognition

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme