Když lidé sní, jejich smysly prý pracují stejně, jako kdyby byli vzhůru

Vědci zjistili, že během snění reagují lidské smysly tak, jako kdyby se člověk nacházel v bdělém stavu. Když tedy spící lidé rychle pohybují očima, je to prý stejné, jako by byli vzhůru a něco skutečně pozorovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

Studie ukazují, že nezáleží na tom, jestli je sen hezký, nebo ne.

„Je to falešný obraz, který nám dává centrální nervová soustava sama o sobě, ale my na něj vlastně všemi smysly a hlavně svým fiktivním snovým chováním odpovídáme,“ vysvětlil Karel Šonka z centra pro poruchy spánku a bdění z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Někteří lidé sní ovšem tak živě, že například začnou šermovat rukama, kopat nohama nebo dokonce někam odejdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci zjistili, že během snění reagují lidské smysly tak, jako kdyby se člověk nacházel v bdělém stavu

Následky náměsíčnosti mohou i bolet, vědci z Národního ústavu duševního zdraví proto začali zkoumat každou minutu lidského spánku.

Nejčastěji jsou lidé náměsíční kolem půlnoci. Příčin, proč najednou částečně procitnou ze spánku, je podle Jitky Buškové z Institutu spánkové medicíny hned několik:

„Například stres nebo se může taková epizoda vyskytnout po požití alkoholu a je velmi často dědičná.“

Náměsíčnost se častěji projevuje u dětí – až 17 procent z nich se takto probouzí. Mezi dospělými jsou dvě až čtyři procenta náměsíčných.

Blanka Černá, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme