Koupí dlaždic mohou lidé pomoci s obnovou cest v Památníku obětem zla v Plzni

Unikátní Meditační zahrada v Plzni se stále vzpamatovává z následků červnových záplav. Velká voda zahradu rozbahnila a poškodila některé cesty v prohlídkovém okruhu. Plzeňské biskupství, které zahradu spravuje, se rozhodlo znovu cesty vydláždit. Pomocí dobročinné sbírky s názvem Chceš mít svoji dlaždici v Meditační zahradě? teď shání potřebné peníze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meditační zahrada v Plzni

Meditační zahrada v Plzni | Foto: Lukáš Milota

Meditační zahrada bude letos otevřena až do 16. října, vždy od středy do neděle. Poté se bude návštěvníkům jako každý rok otevírat pouze příležitostně.

Meditační zahradu v Plzni- Doudlevcích vybudoval před lety bývalý politický vězeň Luboš Hruška, a to z ovocného sadu, který dostal od svého otce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnově cest v Památníku obětem zla v plzeňské meditační zahradě mluvil Lukáš Milota

Jako mladý důstojník byl Hruška při pokusu o překročení hranic v roce 1949 zatčen a odsouzen k 18 letům těžkého žaláře. Ve vězení nakonec strávil 11 let.

„V té době si řekl, že pokud se vrátí, přebuduje ovocný sad na památník obětem všeho zla,“ vzpomíná správkyně zahrady Jaroslava Straková:

„Začal ho tvořit v roce 1961 a dokončil v roce 1995.“

Ovocný sad proměnil Luboš Hruška postupně na areál ve stylu anglického parku se dvěma okrasnými jezírky.

Do zahrady umístil i pískovcové sochy, které zpodobňují zastavení křížové cesty. V letech 1987 až 1989 tvořil své celoživotní dílo za stálého dozoru Státní bezpečnosti.

V roce 1995 věnoval Hruška zahradu plzeňskému biskupství, zemřel před šesti lety v nedožitých 80 letech.

„Zahrada má sloužit všem lidem,“ říká Straková. Povodně poničily některé cesty, a proto bylo třeba je nově vydláždit. Některá dlažba byla hrazena z prostředků biskupství. A mohou se zapojit i lidé koupí dlaždic.

„Potřebovali bychom jich 675 a v současné době máme 336 dlaždic. Lidé mohou přispívat donesením peněz do pokladny přímo do zahrady, nebo na plzeňské biskupství, nebo převodem na účet, který je uveden na stránkách biskupství. Jedna dlaždice stojí 200 korun,“ vysvětluje Jaroslava Straková z plzeňského biskupství.

Zbylých zhruba 300 dlaždic si zájemci mohou kupovat už jen zhruba týden, ve čtvrtek 12. září odpoledne požehná při Mariánské pouti Meditační zahradě biskup František Radkovský.

Meditační zahrada v Plzni | Foto: Lukáš Milota

mkp, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme