Kožní bakterie tlumí záněty

Bakterie, které žijí na lidské kůži, pomáhají držet na uzdě zánětlivé reakce našeho imunitního systému.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus | Foto: PHIL

Nejběžnějšími obyvateli lidské kůže jsou bakterie rodu Staphylococcus, z nichž je naprostá většina neškodná. Výjimku tvoří takzvaný zlatý stafylokok neboli Staphylococcus aureus. Biologové z Kalifornské univerzity v San Diegu sledovali, jakým způsobem molekuly, které uvolňují neškodné druhy stafylokoků, ovlivňují buňky lidské pokožky. Jednou ze studovaných molekul byla kyselina lipoteichoová, která je součástí bakteriální buněčné stěny. Výsledky studie ukázaly, že pod vlivem jejích molekul lidské kožní buňky přestávají produkovat látky, které podněcují vznik zánětu. Podobný efekt měla kyselina lipoteichoová také na pokožku laboratorních myší.

Kyselina lipoteichoová tak zřejmě působí jako jeden z regulátorů zánětlivých reakcí, které chrání před vznikem dlouhotrvajících zánětů. Ty mohou vyvolávat kožní onemocnění, jakým je například lupénka. Ochranné účinky kyseliny lipoteichoové jsou však zřejmě vázané jen na svrchní vrstvy pokožky - u hlouběji uložených buněk imunitního systému jejich přítomnost zánět naopak vyvolává.

Staphylococcus aureus (zvětšeno 9560x) | Foto: licence Public Domain (eng)

Objev, že některé "přátelské bakterie" tlumí zánět, není převratnou novinkou - podobné účinky mají například některé bakterie žijící v trávicím traktu, které chrání před střevními záněty. Autoři studie ale poukazují na to, že jejich objev je dalším důvodem, proč není vhodné trvale používat antibakteriální mýdla a sprchové gely. Jakýkoli škrábanec se může zanítit a při regulaci zánětu se pomoc stafylokoků bude velice hodit.

Zdroj: New Scientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme