Královna Alžběta II. je ode dneška nejdéle panujícím britským vladařem

Alžběta II. v podvečer překonala rekord královny Viktorie v délce pobytu na britském trůnu. Panovnice, která zažila 12 britských premiérů a stejný počet amerických prezidentů, vládne Spojenému království už 63 let, 7 měsíců a třetí den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžběta II. je nejdéle panujícím britským vladařem

Alžběta II. je nejdéle panujícím britským vladařem | Zdroj: Reuters

Královna na pár hodin přerušila tradiční dovolenou, kterou tuto část roku tráví ve skotském Balmoralu.

Projela se soupravou taženou parní lokomotivou a slavnostně otevřela novou železniční trať.

V kratinkém proslovu dala najevo, že se z dosažení rekordní mety dělá příliš velký humbuk. Sama panovnice v překonání kralování své praprababičky Viktorie nevidí nic mimořádného.

Podle královny Alžběty II. dlouhověkost nevyhnutelně přináší mnohé milníky s tím, že ona sama není v tomto směru žádnou výjimkou.

89letá panovnice oděná v tyrkysovém kabátku poděkovala svým poddaným za neobyčejně laskavé projevy vděčnosti a přání.

Královnu Alžbětu II. na nádraží nadšeně vítal dav jejích poddaných | Foto: Reuters

„Hip, hip, hurá,“ provolaly královně nejen stovky obyvatel anglicko-skotského pomezí, ale také první skotská ministryně a šéfka separatistické Skotské národní strany Nicola Sturgeonová.

V Londýně se na počest královny rozezněly kostelní zvony a výstřely z kanonů. Na adresu Alžběty II. prší blahopřání ze všech stran. Premiér Cameron označil královnu za pevnou kotvu Britů v neklidných dobách.

Někdejší ministerský předseda John Major odmítl názor, že panovnice byla coby hlava státu příliš pasivní s tím, že by monarchie nebyla nikdy tak populární, kdyby panovníci byli součástí politiky.

Královská mincovna vyrazila na počest Alžběty II. novou dvacetilibrovou pamětní minci a vosková dvojnice královny dostala v londýnském muzeu Madame Tussaud nové, zářivé šaty.

V Londýně na počest královny po Temži projela slavnostní flotila historických lodí | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme