Královna Alžběta II. je ode dneška nejdéle panujícím britským vladařem

Alžběta II. v podvečer překonala rekord královny Viktorie v délce pobytu na britském trůnu. Panovnice, která zažila 12 britských premiérů a stejný počet amerických prezidentů, vládne Spojenému království už 63 let, 7 měsíců a třetí den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžběta II. je nejdéle panujícím britským vladařem | Zdroj: Reuters

Královna na pár hodin přerušila tradiční dovolenou, kterou tuto část roku tráví ve skotském Balmoralu.

Projela se soupravou taženou parní lokomotivou a slavnostně otevřela novou železniční trať.

V kratinkém proslovu dala najevo, že se z dosažení rekordní mety dělá příliš velký humbuk. Sama panovnice v překonání kralování své praprababičky Viktorie nevidí nic mimořádného.

Podle královny Alžběty II. dlouhověkost nevyhnutelně přináší mnohé milníky s tím, že ona sama není v tomto směru žádnou výjimkou.

89letá panovnice oděná v tyrkysovém kabátku poděkovala svým poddaným za neobyčejně laskavé projevy vděčnosti a přání.

Královnu Alžbětu II. na nádraží nadšeně vítal dav jejích poddaných | Foto: Reuters

„Hip, hip, hurá,“ provolaly královně nejen stovky obyvatel anglicko-skotského pomezí, ale také první skotská ministryně a šéfka separatistické Skotské národní strany Nicola Sturgeonová.

V Londýně se na počest královny rozezněly kostelní zvony a výstřely z kanonů. Na adresu Alžběty II. prší blahopřání ze všech stran. Premiér Cameron označil královnu za pevnou kotvu Britů v neklidných dobách.

Někdejší ministerský předseda John Major odmítl názor, že panovnice byla coby hlava státu příliš pasivní s tím, že by monarchie nebyla nikdy tak populární, kdyby panovníci byli součástí politiky.

Královská mincovna vyrazila na počest Alžběty II. novou dvacetilibrovou pamětní minci a vosková dvojnice královny dostala v londýnském muzeu Madame Tussaud nové, zářivé šaty.

V Londýně na počest královny po Temži projela slavnostní flotila historických lodí | Foto: Reuters

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme