Kultura je důležitá v každé diktatuře, říká oceněný písničkář Veit

Jméno písničkáře Vladimíra Veita si lidé většinou spojují se sedmdesátými lety minulého století a s písničkářským sdružením Šafrán, kam patřili mezi jinými také Vladimír Merta, Jaroslav Hutka či Vlasta Třešňák, a které úřady po vzniku Charty 77 zakázaly. Veit odešel v roce 1980 do exilu na nátlak komunistické STB, které vadila jeho písničkářská činnost i opoziční aktivity. Dnes mu ministr obrany předal ocenění za účast v protikomunistickém odboji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písničkář Vladimír Veit při přebírání ocenění za protikomunistický odboj.

Písničkář Vladimír Veit při přebírání ocenění za protikomunistický odboj. | Zdroj: ČTK

„Mně to ještě pořádně nedošlo, až tak za týden to vstřebám, ale je to hezkej pocit už teďka,“ řekl ke svému ocenění Veit.

Roli písničkářů ze Šafránu v totalitních letech i roli kultury v době nesvobody vnímá jako důležitou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Písničkáře Vladimíra Veita se na Radiožurnálu ptal redaktor Jan Richter.

„V každé diktatuře hraje velkou roli kultura. Lidé tam mají možnost nacházet různé jinotaje. Hledají mezi řádky to, co tam nemůže být řečeno naplno a tak dále. Takže kultura je velice důležitá v každé diktatuře. No jo, ale třeba Bismarck říkal, že se svobodou přichází i nezájem. Částečně je to pravda,“ podotkl.

Písničkář dnes převzal ocenění za protikomunistický odboj z rukou ministra obrany Alexandra Vondry. Oceněno bylo i dalších osmnáct lidí. Mezi nimi třeba politický vězeň František Zahrádka, Jiří Málek a Jiří Nečas z odbojové skupiny Dokážeme to nebo Zdeňka Tominová, jedna z mluvčích Charty 77.

Stát ocenil další příslušníky třetího odboje. Velkou část žádostí zamítl

Číst článek

Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme