Kvůli neúplnému očkování dětí hrozí návrat 'vymýcených' nemocí, tvrdí lékaři

Někteří rodiče stále odmítají povinná očkování svých dětí. Ročně tak nutné vakcíny nedostane na 200 miminek. Je to méně než jedno procento a podle pediatrů jde o okrajový problém. Varují ale před jeho podceňováním. Nemoci, které díky povinnému očkování zmizely, by se mohly vrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Spor o povinnou vakcinaci teď řeší Nejvyšší správní soud.

Jde o případ dítěte, které kvůli názorům rodičů nebylo očkováno proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, a kvůli tomu ho nechtěli vzít do školky. Rodiče se bránili u soudu. Ten jim zatím nevyhověl, ale případ ještě není u konce.

Rodiče, kteří odmítají dát dítě povinně očkovat, musí počítat se správním řízením. V Česku je totiž vakcinace ze zákona povinná. Neočkované dítě také nemusí vzít do školky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O povinné vakcinaci informovala v Odpoledním Radiožurnálu Lenka Jansová

„Podmínkou nástupu do předškolního zařízení je i to, že dítě je řádně očkováno. My jako pediatři nemůžeme ovlivnit fakt, jestli dítě bude či nebude přijato, ale na druhé straně potvrzujeme, zda je či není řádně očkováno,“ potvrdila Radiožurnálu předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.

„Také mám dítě a také bych se bál, kdyby se pohybovalo ve školce, kde nejsou kompletně očkované děti. I když syn je očkován proti všemu možnému a i za doplatek jako nadstandardní vakcíny," zastává se povinného očkování vedoucí lékař Očkovacího centra na poliklinice v Ostravě-Hrabůvce Rastislav Maďar.

„Já si myslím, že povinnost vychází historicky z toho, jak to u nás bylo dlouhodobě. A i kdyby tady povinnost nebyla, tak bych byl rád, aby si skutečně každý uvědomil, že očkování je úžasná věc. Jen můžeme litovat, že nemáme vakcínu proti mnoha jiným obávaným nemocem jako žloutenka typu C nebo lymská borelióza,“ tvrdí.

Proti povinnému očkování bojuje například občanské sdružení Rozalio. „Je v podstatě téměř nemožné, by malé dítě onemocnělo žloutenkou typu B, myslím tím novorozeňata, která jsou povinně očkována proti této nemoci, protože žloutenka typu B se přenáší krví a pohlavním stykem,“ oponuje Petr Sedláček z tohoto sdružení.

Rastislav Maďar přiblížil, proč si myslí, že Češi tak málo důvěřují vakcinaci proti chřipce | Foto: Alžběta Švarcová

Očkování je teď povinné proti devíti nemocem. Takzvaná hexavakcína chrání proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, žloutence typu B, bakterii haemophilus influenzae typu B a přenosné dětské obrně. Povinně se děti očkují také proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Proti tuberkulóze už ne.

V poslední době se v Česku znovu začaly objevovat právě příušnice.

Lenka Jansová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme