Kvůli prezidentově cukrovce čekají lékaři zvýšený zájem o preventivní prohlídky

Cukrovka prezidenta Miloše Zemana zvýší zájem Čechů o pravidelné prohlídky. Řada diabetologů bere informace o prezidentově zdraví jako výbornou příležitost k prevenci. Mohlo by to prý fungovat podobně jako zvýšený zájem o mamografii po zprávě, že si herečka Angelina Jolie nechala preventivně operovat prsa kvůli vysokému riziku rakoviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Že máte cukrovku, o tom nemusíte vědět. Podle primáře interní kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Petra Suchardy jedna zdravotní sestra kvůli neléčenému diabetu dokonce málem zkolabovala:

„Sestřička se vzděláním, dospělá ženská. Přesto dospěla do poměrně závažného stavu a ukázalo se, že má diabetes. Velká část diabetiků druhého typu je odhalena víceméně náhodně.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela Lenka Jansová

Podle profesora Milana Kvapila, předsedy České diabetologické společnosti, o své cukrovce pravděpodobně neví až čtvrt milionu lidí.

Varování jsou jasná: diabetes v rodině, nadváha, vysoký tlak a léky na cholesterol. Že Zemanův případ zvýší zájem o prevenci, to si myslí i primář Petr Sucharda:

„Alespoň část lidí si řekne, že mají také takové problémy, mají značnou nadváhu, jsou těžkým kuřákem, tak půjdou k praktickému lékaři, ať je vyšetří. To si myslím lze předpokládat.“

Počet diabetiků v naší populaci stoupá. V roce 2010 se léčilo v ČR s tímto onemocněním více než 800 tisíc osob. Typickým příznakem rozvinuté cukrovky je žízeň a nadměrné močení. Dále je to únava, malátnost, někdy kolísá ostrost zraku. Zpočátku se ale choroba nijak výrazně neprojevuje.

V tom se Petr Sucharda shoduje s ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. „Vzpomenu si třeba na pana prezidenta Havla, který se angažoval v prevenci kolorektálního karcinomu. On ho neměl, ale pomohlo to,“ říká Holcát.

Preventivně by si měli nechat měřit cukr v krvi lidé starší 45 let - jednou za rok až dva. Brání jim v tom neznalost, nedostatek času nebo strach, i z diety.

K cukrovce má podle lékařů genetické předpoklady až třicet procent lidí.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme