Lékaři objednávají vakcíny proti chřipce. Příští týden budou očkovat první pacienty

Lékaři v těchto dnech objednávají vakcíny pro blížící se chřipkovou sezonu. Pacienty by mohli začít očkovat už příští týden. Praktici musí vakcíny nejdříve nakoupit od distributora nebo rovnou od výrobce a teprve po očkování jim je uhradí pojišťovna. Praktický lékař v průměrně velké ordinaci jich objednává zhruba dvě stě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Opatrně si otevřu vakcínu – tak, abych se sama nepíchla. Ze stříkačky vypudím přebytečné množství vzduchu, na jehlu se snažím nedýchat, odezinfikuji si místo aplikace a aplikuji.“

Tak očkuje Olga Džupová z infekční kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce. K tomuto malému zákroku se v Česku stále odhodlá jen zhruba pět procent lidí. Průměr Evropské unie je přitom dvaadvacet.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu více zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

„Každý rok to dělám, bude mi 90, tak si myslím, že se musím chránit,“ říká seniorka, která mezi oněch českých pět procent patří. A dobře dělá. Hlavně starším lidem totiž může chřipka přinést vážné komplikace.

Praktická lékařka Irena Kudrnovská říká, že na očkování by neměli zapomenout ani ti, kteří se obecně pohybují v místech, kde je více lidí pohromadě:

„Ti, kteří jsou zaměstnáni v open space místnostech, ti, co musí jezdit metrem nebo tramvají, ti, co často chodí nakupovat do supermarketů nebo ti, kteří často chodí do kina, divadla. Tam jsou zdroje infekce.“

Pojišťovny hradí vakcínu seniorům a některým chronicky nemocným lidem. Ostatní pacienty vyjde letos očkování zhruba na tři stovky. Kritici očkování – třeba občanské sdružení Rozalio – varují před tím, že to může způsobit alergie, kožní problémy i jiné zdravotní komplikace.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme