Lékaři pražského IKEMu pomohli unikátní operací pacientce s ochrnutým žaludkem

Lékaři pražského Institutu klinické a experimentální medicíny provedli první endoskopickou operaci ochrnutého žaludku. Jsou první v Česku i střední a východní Evropě, kteří se k zatím experimentálnímu zákroku odhodlali. Dosud tak lékaři operovali jen 17 pacientů na světě. Jak ale dokazuje případ české pacientky, je to cesta správným směrem a endoskopie se uplatní v dalším medicínském oboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislava Výšková, první česká pacientka s gastroparézou, která absolvovala perorální endoskopickou myotomii žaludku a její operatér Jan Martínek | Foto: IKEM

„Měla jsem žaludek ochrnutý. Nemohla jsem přijímat potravu v takovém množství, v jakém bych potřebovala, abych nehubla. Znamenalo to pro mě mít baťůžek na zádech a být připojena na kapačku,“ popisuje svůj stav paní Stanislava Výšková, první česká pacientka s gastroparézou, která absolvovala perorální endoskopickou myotomii žaludku, zkráceně G-POEM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékaři pražského IKEMu provedli první endoskopickou operaci ochrnutého žaludku. Natáčel o tom Zdeněk Vesecký

Tato metoda byla poprvé použita před třemi lety v Japonsku a zatím je podle přednosty Kliniky hepatogastroenterologie IKEMu Julia Špičáka považována za experimentální:

„Jedná se o onemocnění nervů. Ale my primárně ty nervy neumíme léčit, takže se postupuje tak, že se protne svalovina, otevře se široká komunikace mezi žaludkem a střevem a potrava může volně propadávat.“

Zákrok trval 90 minut. „Velkou výhodou této metody je, že se provádí endoskopicky - to znamená, že se k žaludku dostáváme bez jakéhokoli řezu, jen skrze ústa a jícen. Pomocí několika malých řezů ve spodní části žaludku pak povolíme svěrač žaludku - pylorus - a tím ho zprůchodníme. Potrava ze žaludku se může dostat dál do střev, a nemocní tak většinou mohou přijímat potravu jako dříve,“ vysvětluje operatér Jan Martínek.

Bezbolestná a laciná endoskopie

Ačkoli zákrok s endoskopem podstoupilo zatím jen deset Francouzů a šest Američanů, Stanislava Výšková se nebála. A dala lékařů v Institutu klinické a experimentální medicíny vyzkoušet si další unikátní operaci:

„Je to zase radost dělat něco poprvé a největší radost je, když pak slyšíte pacientku,“ říká Jan Martínek.

Paní Výšková má jen devět dní po operaci, cítí se skvěle a hlavně jí po dlouhé době dělá radost jíst:

„No já bych si dala cokoliv. Jím moc ráda. Moje první lepší jídlo po operaci bylo svíčková s knedlíkem.“

Skvělý výsledek otevírá cestu k uzdravení dalším lidem nejen u nás, ale i ve světě. IKEM je totiž součástí mezinárodního týmu, který má dokázat, že endoskopie je stejně účinná jako dosud používaná laparoskopie. A k tomu bezbolestná a lacinější než klasický chirurgický zákrok.

Zdeněk Vesecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme