Lékaři z IKEMu a Motola transplantovali muži při jediné operaci srdce i plíce
Detaily unikátní transplantace srdce a plic dnes představili lékařští experti z pražského IKEMu a nemocnice Motol. Nové orgány získal mladý muž při jediné operaci díky spolupráci špičkových chirurgů Jana Pirka a Roberta Lischkeho.
Transplantaci v listopadu podstoupil 34letý muž s cystickou fibrózou. Pacient patřil ke třem procentům nemocných, kteří mají kromě plic postižené i srdce.
Unikátní osmihodinovou operaci vedli plicní chirurg Robert Lischke z motolské nemocnice a kardiolog Jan Pirk z pražského IKEMu. Ten stručně popsal náročný postup:
„To se transplantuje najednou. Srdce je s plícemi spojeno. Jsou čtyři napojení. Napojí se průdušnice, napojí se aorta, horní a dolní dutá žíla, což je někdy velice obtížné, protože na těch plicích může být celá řada srůstů, které se musí opatrně rozrušit, aby nekrvácely.“
Pacient Jiří čekal na dárce 2 a půl roku. Teď už se mu daří dobře: „Cítím se výborně. Zvládli jsme to skvěle zatím a doufám, že budeme v tomto trendu pokračovat. Víte, na co se těším? Těším se na život. Všechno co k tomu můžu říct.“
Podle plicního chirurga Roberta Lischkeho byl stav pacienta před operací kritický:
„Pacient byl na trvalé oxigenoterapii, to znamená, že celý den musí inhalovat kyslík. Měl velmi špatnou kvalitu života, jak to u těchto pacientů bývá. Zvládal jen ty základní denní úkony. Ušel 30-100 metrů, takže skutečně ta kvalita života byla špatná a postupně se zhoršovala, takže my jsme si už museli pospíšit.“
Operace muže byla výjimečná i tím, že na ní vůbec poprvé spolupracovaly špičky v oboru chirurgie srdce a chirurgie plic z IKEMu a Motola.
V Česku jde o druhou dvojnásobnou transplantaci. První provedli lékaři v IKEMu před sedmi lety. Tehdy dostala nové srdce a plíce žena, která dodnes žije.