Leváci jsou údajně kreativnější než praváci. Potýkají se ale i s problémy

Na dnešek připadá Mezinárodní den leváků. Lidí, kteří používají především levou ruku, je na světě asi 13 procent. V běžném životě to nemají zcela snadné. Potřebují například speciální psací pomůcky nebo sportovní náčiní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruka, levák, podpis | Foto: Free Digital Photos

Přeučování dětí už z českého školství vymizelo. Podle odborníků je leváctví přirozené a nejde o žádnou vývojovou vadu.

Největší problémy mívají děti s takzvanou zkříženou lateralitou. Tedy takové, které například používají převážně levou ruku, ale dominantním okem je pravé.

„Z hlediska mozkového zpracování může dojít ke zkreslení informace a dítě pak může mít potíže při kreslení, při psaní, při čtení,“ vysvětluje ředitel Krajské pedagogicko-psychologické poradny ve Zlíně Miroslav Orel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dnešní den připadá Mezinárodní den leváků. Ti představují asi 13 procent světové populace

„Během předškolního věku, řekněme do nástupu do první třídy, by mělo být jasné, jestli je dítě spíš pravoruké, nebo levoruké. Některé děti jsou nevyhraněné a zůstávají nevyhraněné po celý život,“ dodává.

Speciální cviky, přístupy a pomůcky může na základě vyšetření doporučit právě pedagogicko-psychologická poradna.

Mezi speciální pomůcky patří například opačně sestavené počítačové klávesnice, myši nebo herní konzole. Výjimkou nejsou ani pro leváky upravené kytary, lovecké zbraně a golfové hole. Velkým nepřítelem jsou naopak zipy nebo inkoustová pera.

Od praváků se ale leváci neliší jen tím, kterou ruku preferují. Více totiž využívají pravou mozkovou hemisféru, a proto jsou kreativnější a emotivnější. Mají prý také vynikající fantazii a lépe chápou problémy druhých. Kromě jiného jsou leváci údajně nadaní na míčové hry.

ČRo, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme