Lidé darují peníze na charitu hlavně přes internet. Sbírky v ulicích už moc netáhnou

Vybírání peněz na ulici je pro humanitární organizace čím dál méně výnosné. Stále více lidí totiž daruje část ze svých příjmů přes internet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charitativní akce pro Jedličkův ústav na 47. MFF Karlovy Vary

Charitativní akce pro Jedličkův ústav na 47. MFF Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

Možná to znáte - vracíte se z práce domů a několikrát vás zastaví člověk s prosbou o peníze. Není to žebrák, ani podvodník - je to člověk z charity a ptá se vás, jestli nechcete organizaci nějak přispět nebo jí posílat peníze pravidelně. Podle Kláry Šplíchalové z organizace Fórum dárců většina lidí přestává na takovou prosbu reagovat.

„Zaznamenali jsme menší oblibu veřejných sbírek na ulicích. Lidé už k nim nejsou tolik otevření, nejsou tolik štědří, a proto je také třeba hledat nové cesty, jakým způsobem by mohli dárci přispívat,“ říká Šplíchalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak nejraději přispívají Češi na charitu, zjišťovala redaktorka Květa Moravcová

Humanitární organizace ADRA proto přichází s novým projektem, jak získat od lidí peníze na humanitární projekty.

„Dárcovský program Mince denně je pro nás velice důležitý, protože chceme oslovit a získat dárce, kteří nám budou opravdu přispívat pravidelně. Pravidelně s nimi budeme komunikovat, budeme informovat o tom, jak byly prostředky využity. Velmi důležitá je tam ta pravidelná podpora,“ vysvětlila koordinátorka kampaně Mince denně Michaela Kreuterová.

Přispívají hlavně ti s průměrným platem

Naproti tomu Člověk v tísni si o peníze na ulici stále říká, před několika dny na ní dokonce začal vybírat na stavbu čtrnácté školy v africké Etiopii.

„Je pravda, že lidé dávají na ulicích méně než dříve, ale pořád se toho držíme, jelikož pořád je to pro nás zásadní zdroj příjmů. Nevybíráme jenom na školu v Africe, ale taky se snažíme přemluvit lidi, aby vstoupili například do klubu přátel, nebo na různé jiné kampaně,“ upřesňuje Jan Faltus, podle kterého ale musí výběr peněz na ulici provázet nejrůznější doprovodné programy. V tomto případě třeba podávání etiopské kávy.

Projekt organizace ADRA s názvem Mince denně je postavený na tom, že lidé přispívají na dobrou věc pravidelně - od jedné koruny denně až třeba po padesátikorunu. Ředitel společnosti ADRA Jan Bárta spoléhá hlavně na příspěvky lidí s průměrně a méně vysokými příjmy.

„Lidé, kteří jsou v průměru, jsou vlastně nejštědřejší. Mohli bychom to rozdělit i generačně. Je to zajímavé – lidé, kteří nemají vysoké příjmy nebo mají jenom důchod, tak pravidelnost u nich je nejjistější,“ dodává Bárta.

Ať bude projekt Mince denně úspěšný nebo ne, jedno je podle odborníků na neziskový sektor jisté, vybírání peněz na ulici je pro charitu uzavřená kapitola.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme