Lidé s modrýma očima lépe odolávají alkoholu, zjistili vědci

Experti zjistili, že existuje přímá souvislost mezi barvou vašich očí a rezistencí vůči alkoholu. Vědci z Georgijské státní univerzity v Atlantě zjistili, že lidé s modrýma očima mají větší šanci úspěšně odolávat alkoholu než ostatní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidské oko | Foto: Jan Rosenauer

Badatelé zpracovali výsledky od 12 tisíc mužů a žen. Původním předmětem jejich zkoumání ale nebyla souvztažnost barvy očí a sklonu k alkoholismu, nýbrž melanin - tedy látka, ovlivňující pigmentaci naší pokožky, duhovky a vlasů, která ale hraje důležitou roli i v dalších orgánech.

Zjištění, že jednotlivci se světlýma očima mohou vypít bez následků více alkoholu než tmavoocí, bylo spíše jedním z vedlejších produktů jejich výzkumu.

Ale takovéto informace většinou nacházejí velmi rychlou mediální odezvu. Poněkud pak zastínily další zajímavé výsledky, k nimž vědci při zkoumání melaninu dospěli.

Nedoceněný melanin

Výzkum potvrdil například tezi, že melanin nemá v našem těle "na starost" pouze pigmentaci, ale hraje významnou roli v nervovém systému, protože tzv. neuromelanin může ovlivnit degeneraci nervových buněk.

Jde o dost komplikovanou problematiku, takže se to pokusím zjednodušit: pro náš organismus je velmi důležitý transport železa. To figuruje v mnoha biologických procesech, všichni např. víme, že díky železu má hemoglobin schopnost transportovat kyslík.

A ten je zase zásadní pro všechny buňky, včetně těch mozkových a nervových, protože bez kyslíku (a tudíž bez železa) začnou degenerovat nebo zcela odumírat.

Jenže železo může v našem organismu napáchat také značné škody. V mozkových buňkách může vznikat a hromadit se i tzv. volné železo, které je toxické pro svou schopnost vytvářet volné radikály. Tím se může paradoxně opět vyvolat proces neurodegenerace.

Už zmiňovaný neuromelanin při tom hraje kardinální roli, protože železo se v centrálním nervovém systému hromadí mj. právě v neuromelaninu.

A neuromelanin plní protektivní roli v inaktivaci "zlého" volného železa: brání formování volných radikálů a následné indukci oxidativního stresu, který vede k postupnému odumírání buněk a podobným onemocněním, jako je např. Parkinsonova choroba.

Hnědé oči, dívka, žena, obličej, kráska (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng geloo

Neuromelanin protektorem

Neuromelanin je tak jakýmsi ochráncem, bránícím degeneraci našich mozkových buněk. Při ještě větším zjednodušení dojdeme i k tomu podivně znějícímu zjištění, k němuž dospěli američtí vědci - tedy že osoby s tmavýma očima snášejí alkohol hůře než osoby světlooké.

Je to logické - díky vyššímu podílu melaninu u nich totiž rychleji probíhá přenášení všech látek včetně alkoholu rychleji k mozkovým buňkám, které na to pak zareagují změnou stavu - tedy opilostí - a spuštěním degenerativních buněčných procesů.

A to, že alkohol v nadměrné míře mozkové buňky nevratně likviduje, je všeobecně známý fakt.

Důležitý je ale význam slova nadměrné - jiné vědecké výzkumy prokázaly, že alkohol podávaný v pravidelných malých (ale opravdu hodně malých) dávkách má na náš organismus naopak blahodárný vliv.

Markéta Ševčíková, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme