Lidé se často vydávají k lékaři, až když je něco bolí. Na prevenci příliš nedbají

Řada Čechů nechodí na pravidelné preventivní prohlídky. Ordinace lékařů většinou zaplňují až v případě obtíží. Změnit to chce ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím informační brožury.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, čekárna, poliklinika, (ilustrační foto)

Nemocnice, čekárna, poliklinika, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Na preventivní prohlídky lidé opravdu chodí v malém množství. Chodí asi tak 10 až 15 procent pacientů pravidelně, jinak jenom výjimečně,“ potvrzuje žďárský obvodní lékař Petr Vencálek.

„Je tady pár pacientů, kteří kvůli tomu, že nikdy nebyli nikde vyšetřeni, šli z plného zdraví rovnou do plného invalidního důchodu a zůstali jako ležící pacienti po těžkých mrtvicích a podobně,“ dodává.

Na bezplatnou preventivní prohlídku u praktického lékaře mají lidé nárok jednou za dva roky. Průběh vyšetření se liší podle věku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O preventivní prohlídky se zajímala redaktorka Hana Mikulincová

„Od 40 let se bere na cukrovku, ve 40, v 50, v 60 se bere na cholesterol, po čtyřech letech se točí EKG. To je dané předpisem zdravotních pojišťoven, v kterém roce se musí co brát,“ přibližuje Vencálek.

Přesný návod nabízí informativní příručka, která je nově na stránkách ministerstva zdravotnictví. Měla by už ležet také v ordinacích nebo v lékárnách. Na jaká preventivní bezplatná vyšetření mají lidé nárok, se mohou zeptat i svých praktických lékařů a zubařů, ženy pak gynekologů.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme