Lidé slaví Svátek andělů strážných. Jejich úkolem je motivovat člověka k dobru

Dnes slavíme Svátek andělů strážných - bytostí známých z nejpopulárnější dětské modlitby. Podle křesťanské nauky jsou andělé duchové, kteří doprovází člověka a motivují ho k tomu, aby konal dobro.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anděl

Anděl | Foto: stock exchange

„Existují bytosti, které jsou duchové a ti se nazývají andělé, což je z řeckého angelos a znamená to posel. Je to duchová bytost s úkolem a úkolem toho anděla je být průvodcem někoho."

„Katoličtí věřící jsou přesvědčeni, že každý člověk má takového anděla, který ho doprovází a nějakým způsobem motivuje k tomu, aby konal dobro," vypráví farář katedrály sv. Petra a Pavla v Brně Pavel Konzbul.

Značná část křesťanské nauky o andělích vznikla v 16. století, kdy se jimi zabýval také velký křesťanský filozof Tomáš Akvinský. Často se s žertem říká, že se s učenci přel o to, kolik andělů se vleze na špičku jehly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo jsou to vlastně andělé strážní? Odpověď hledala Martina Pelcová

„Spíš se to ustálilo dnes jako takový zažitý termín, když se diskutuje o něčem, co nemá řešení, co se nedá rozlousknout,“ vysvětluje Konzlub.

Andělé jsou totiž podle něj nehmotné bytosti a porovnávat je s materiálním světem nemá cenu. Stejně tak prý nemá smysl diskutovat ani o tom, jakého je anděl pohlaví či za skutečně má křídla.

„Křídla jsou symbol. Je to symbol rychlosti. Ve středověku tvor, který měl křídla, byl nejrychlejší, a současně je to symbol ochrany. Kvočna bere kuřátka pod svá křídla, aby je ochránila, takže je to spíš v symbolické rovině, než že bychom předpokládali, že anděl je nějaký opeřenec,“ podotýká otec Pavel.

S vyobrazením andělů s mohutnými křídly se však můžeme setkat téměř v každém kostele. „V Brně stojí za návštěvu kostel sv. Michaela archanděla, stojí vedle nové radnice. Je logické, že barokních andělů tam najdeme požehnaně. Kromě patrona Michaela a dalších archandělů, jako je Rafael a Gabriel a spousty barokních andělíčků, stojí za vidění kazatelna, kde spodní část tvoří scéna, kde jsou zlí andělé, démoni, odvrženi od Boha pryč,“ popisuje Konzlub.

Andělem byl totiž podle bible také ďábel - než se rozhodl odvrátit se od Boha a jít vlastní cestou.

Simona Bartošová, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme