Lidí nad 85 let v Česku výrazně přibylo. Od roku 2003 se jejich počet zdvojnásobil

Nová čísla statistiků potvrzují stárnutí české populace. Za posledních deset let se dokonce téměř zdvojnásobil počet obyvatel nad 85 let na bezmála 180 tisíc. Téměř tři čtvrtiny v této skupině přitom tvoří ženy. A tento trend se nezastaví ani v dalších letech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2003 v Česku 67 tisíc žen nad 85 let a 24 tisíc takto starých mužů. Loni mělo za sebou oslavu 85. narozenin 50 tisíc mužů a 125 tisíc žen.

„Úmrtnost se neustále snižuje a předpokládá se, že se bude snižovat i do budoucna. To je také důvod, proč lidí na 85 let bude přibývat. Za 50 let by každý desátý občan České republiky měl patřit do této věkové kategorie,“ okomentoval údaje ČSÚ Tomáš Fiala z katedry demografie Vysoké školy ekonomické v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Počet lidí nad 85 let se za posledních 10 let zdvojnásobil. Téma pro Tomáše Fialu z katedry demografie VŠE

Vládní plány přípravy na stárnutí společnosti počítají s tím, že bude nutné v zemi zajistit dostatečnou nabídku služeb, aby starší lidé mohli co nejdéle žít samostatně a zůstat ve svém vlastním prostředí. Fungovat by měly nejen pečovatelské, ošetřovatelské či zdravotní služby, ale počítá se třeba i se zavedením nové výpomoci v domácnostech.

Podle Tomáše Fialy by se ale měla změnit také celková atmosféra ve společnosti směrem k seniorům. Řada sociologů totiž upozorňuje, že stále víc lidí mladší a střední generace se dívá na důchodce spíše negativně.

„Nemělo by se tolik hovořit o tom, jak důchodců přibývá a jaká je to ekonomická zátěž, spíš bychom měli oceňovat to, že u nás lidé žijí déle. Měli bychom si uvědomit a také to říkat, že důchod není žádná sociální dávka a že důchodci nejsou dlužníky, ale věřiteli státu,“ podotkl Fiala.

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme