Lidské rozhodování ovlivňuje cukr

Naše rozhodování zřejmě neřídí jen racionální uvažování nebo emoce. S lidskými rozhodovacími schopnostmi si dokáže nepěkně zahrát také hladina cukru v krvi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odběr krve pro zjištění hladiny cholesterolu a cukru v krvi

odběr krve pro zjištění hladiny cholesterolu a cukru v krvi | Foto: Jan Profous

Jeden z psychologických testů dává člověku na výběr mezi malou okamžitou odměnou a větším ziskem v budoucnosti. Selský rozum říká, že se vyplatí počkat si na větší odměnu, ale navzdory tomu mnoho lidí raději volí okamžitý zisk. Psychologové to obvykle interpretují jako nedostatek sebekontroly, ale podle nové studie je situace složitější.

Některé vědecké práce naznačují, že množství glukózy v krvi dokáže ovlivnit myšlenkové pochody. Psychologové z Univerzity v Jižní Dakotě zjišťovali, jakým způsobem hladina glukózy ovlivní preference lidí při rozhodování. Skupinu lidí nechali vypít nápoj oslazený normálním cukrem nebo nekalorickým umělým sladidlem. Poté lidem nabídli dvě varianty finanční odměny: malou částku, kterou dostanou ihned, nebo částku větší, na kterou si ale musí nějakou dobu počkat.

Lidé, kteří vypili nápoj slazený cukrem a měli proto vysokou hladinu glukózy v krvi, obvykle volili větší odměnu v budoucnosti. Mezi lidmi, kteří vypili nízkokalorický nápoj, vypadala situace přesně opačně a lidé se rozhodovali spíš pro menší, ale okamžitý zisk. Výsledky tak naznačují, že člověk s momentálním dostatkem energie se dokáže orientovat na budoucnost lépe, než když se jeho organismus nachází ve stavu energetické nouze.

Měření cukru v krvi | Foto: Lucie Malušková

Logicky z toho vyplývá, že chodit vyhladovělý na důležitá jednání může být ošidné. Psychologové ale zacházejí ještě dál a říkají, že stabilizace hladiny glukózy by mohla také pomoct lidem s impulzivní poruchou, anorexií a různými druhy závislosti.

Zdroj: Association for Psychological Science

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme