Lidský genom je plný vetřelců

Asi 8 % našeho dědičného materiálu nepochází od lidí, ale od skupiny virů, která se nechvalně proslavila hubením koní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

DNA

DNA | Foto: National Human Genome Research Institute

Lidská DNA není jen lidská, ale obsahuje i zbytky endogenních retrovirů - tedy virů, které svou dědičnou informaci v podobě RNA umí převést na DNA, a tu pak vpašovat do genomu obratlovců. Nová studie ale ukazuje, že retroviry nejsou jedinými vetřelci v našem genomu. Tým amerických a japonských výzkumníků zjistil, že asi 8 % lidského genomu tvoří DNA takzvaných bornavirů, která se během evoluce opakovaně dostávala do naší dědičné informace.

Bornaviry, které se množí uvnitř jader nervových buněk, napadají ptáky a savce včetně primátů. Své jméno dostaly podle německého města Borna, kde v roce 1885 epidemie vyvolaná bornaviry zahubila celý pluk vojenských koní. Objev DNA bornavirů v lidském genomu přinesl vědcům značné překvapení, a to nejen proto, že odhalil už druhou skupinu endogenních virů. Autoři studie nevylučují, že zbytky bornavirů v lidském genomu vyvolávají určité mutace, a mohou proto souviset s psychiatrickými onemocněními, jako je kupříkladu schizofrenie.

Bornavirus | Foto: M. Eickmann

Zdroj: Science Daily

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme