Lidstvo se přibližuje k vakcíně proti AIDS, zní z Vídně
Lidstvo za posledních pět let učinilo nejvýznamnější objevy v hledání vakcíny proti nemoci AIDS od okamžiku, kdy se nemoc objevila. Na právě probíhající konferenci ve Vídni to prohlásil výkonný ředitel Celosvětové organizace pro vakcínu proti HIV Alan Bernstein.
Počítačový magnát a velký sponzor celosvětového boje proti AIDS Bill Gates se přitom v roce 2005 vsadil, že pokud bude do deseti let na světě vakcína proti AIDS, sní svůj klobouk. Nyní to tedy vypadá, že byl příliš pesimistický a sázku možná prohraje.
Vídeňské konference se účastní asi dvacet tisíc odborníků a mecenášů z celého světa, včetně Billa Gatese a bývalého amerického prezidenta Billa Clintona.
Jedním z účastníků konference je i Martin Bandžák, ředitel slovenské nevládní organizace Magna - děti v tísni, která v několika rozvojových zemích pomáhá HIV pozitivním dětem. Na konferenci chce prezentovat svoji vlajkovou loď , a sice zastavení přenosu viru HIV z matky na dítě.
„Úspěšnost zastavení přenosu z matky na dítě je v našich programech až 96 procent, což je nesmírně vysoké číslo i v porovnání s moderními zeměmi, natož s rozvojovým světem, kde programy realizujeme,“ uvedl Bandžák.
„Daří se to díky úspěšné profylaktické léčbě, na kterou musíme nastavit matku během těhotenství. Následně musíme dítě léčit během prvního roku života. V evropských nemocnicích by to bylo jednoduché, ale v zemích jako Kongo či Kambodža je velmi náročné ženu otestovat a donutit chodit na pravidelné kontroly,“ nastínil úskalí práce v rozvojovém světě.
Při ní se střetává s řadou obrovských problémů, které rozvojové země se zdravotnictvím mají. Nejde prý přitom jenom o náklady na samotnou léčbu.
„Náročné je to hlavně na čas a na úsilí. Dnes už samotná léčba není tak finančně náročná. Jenže náš systém musíte prosadit v nefunkčním nemocničním zařízení, které musíte kompletně zrenovovat. Ve finále to tedy vyjde velmi draho,“ pokračoval ředitel organizace Magna.
Clinton mluvil o financování boje proti AIDS
Nyní se má na konferenci ve Vídni projednat otázka financování boje proti AIDS, kde má slovo mimo jiné i Bill Clinton.
„Hovoří se o tom, že nebyly naplněné sliby z minulých let. Clinton říkal, že by bylo třeba přehodnotit, jakým způsobem finance využívat,“ uvedl Bandžák, jehož organizace získává peníze od privátních donorů z České republiky, Slovenska, Rakouska či USA.
Poprvé zkusila organizace Magna – děti v tísni projekt na zastavení přenosu HIV z matky na dítě v Kambodži, nyní už působí také v Keni, Kongu, Vietnamu a Nikaragui, kde naráží na problémy, jak prosadit svoji léčbu. Někde totiž spíš než moderní medicíně věří šamanům.
„Tohle už se ale objevuje jen v rurálních částech. Problém je v celém zdravotním systému těchto zemí, které dávají na něj strašně malé procento HDP. Léčbu AIDS přitom musíte zabudovat do celého systému. Máte země, kde chodí jen deset procent žen rodit do nemocnice, přitom to je základní podmínka toho, aby se vám podařilo zastavit přenos z matky na dítě,“ vysvětlil ředitel organizace.
Pokud by se ale podařilo najít vakcínu proti viru HIV, na kterou se soustředí vídeňská konference, nebyl by prý v zemích, kde působí, problém s ochotou lidí nechat se očkovat.
„S tím by určitě nebyl problém. Ale i když se najde vakcína, pořád tady zůstane spousta lidí, kteří už virus HIV mají, a ty musíme dlouhodobě léčit,“ dodal Bandžák s tím, že nikdo si zatím netroufá odhadnout, kdy vakcína bude.