Liga proti rakovině si připomíná 25 let od svého vzniku, mnohé pacienty vrátila do života

Liga proti rakovině slaví letos čtvrtstoletí. Před 25 lety ji založil významný český onkolog profesor Zdeněk Dienstbier. Specializoval se na Hodgkinovu nemoc, zhoubné onemocnění lymfatické tkáně, které postihuje hlavně mladé lidi. Díky jeho léčebným postupům se povedlo i to, že se jeho bývalí pacienti nejen uzdravili, ale dnes mají i vlastní děti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel Ligy proti rakovině

Zakladatel Ligy proti rakovině | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„V 18 se najednou cítíte na 70. Řešíte návštěvu doktorů, stojíte v tramvaji a není vám dobře. A říkáte si, mám požádat starší lidi, aby mě pustili sednout?“ vypráví advokátka Tereza Klečková z Kolína.

Vysoká, půvabná žena, která by se místo práva mohla klidně věnovat třeba modelingu, před lety svedla tvrdý boj s rakovinou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vím, o čem je přípitek na zdraví - řekla bývalá pacientka Tereza Klečková reportérce Evě Rajlichové

V době, kdy jí lékaři oznámili diagnózu, se její otec zotavoval po lehké mozkové příhodě. Péči o oba tak musela zvládnout Terezina matka.

„V tu chvíli si otestujete, co všechno jedna ženská vydrží. A já jsem věděla, že kvůli ní to vydržím, že budu pohodová holka s plešatou hlavou,“ říká Tereza.

Specializuje na civilní právo, nejvíc ji zaměstnává práce pro realitní kanceláře. Mimo to se stará také o rodinu, s manželem má dvě malé děti.

V boji s nemocí jí podle jejího názoru pomohl nadhled, humor a také to, že se snažila si onemocnění moc nepřipouštět.

„Jestliže se budete utápět v možných důsledcích nemoci, tak prostě nastanou. Ale tak je to i v životě. Ale profesor Dienstbier mi řekl, dělej, na co se cítíš! Tak jsem dělala, na co jsem se cítila,“ rekapituluje Tereza.

Na zmíněného profesora Zdeňka Dienstbiera, zakladatele ligy proti rakovině - vzpomíná jako na výjimečného člověka.

Oceňuje jeho smysl pro humor, lidský přístup a schopnost naladit se na společnou vlnu při skvělé komunikaci s mladými i staršími pacienty.

Tereza Klečková velmi dobře ví, jak těžká nemoc ovlivnila její život.

„Já bych to shrnula tak, když si připíjím na zdraví, tak já opravdu vím, na co připíjím.“

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme