Londýnská výstava představuje ‚umělce jídla‘ Ferrana Adriu a jeho někdejší podnik El Bulli

V londýnském Somerset Housu se koná výstava věnovaná slavnému kuchaři Ferranu Adriovi a jeho dnes už neexistujícímu podniku El Bulli. Má název „Umění jídla“. Katalánec Adrie zavřel svůj podnik na absolutním kulinářském vrcholu. Jeho restaurace El Bulli byla několik let po sobě světovou jedničkou. Ročně si v ní rezervaci pokoušel zajistit milion hostů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuchař Ferran Adria na londýnské výstavě věnované jeho někdejšímu podniku El Bulli

Kuchař Ferran Adria na londýnské výstavě věnované jeho někdejšímu podniku El Bulli | Zdroj: Reuters

Svou někdejší veleúspěšnou restauraci, kde se hosté prali o místo, už Katalánec pohřbil. Na jejím místě však vyrůstá nové Bulli. Kulinářské centrum s laboratoří a muzeem.

„Představte si, že El Bulli začínalo coby minigolf. Pak to bylo chiringuito, to znamená bar s jednoduchou restaurací. Pak se s ním stalo něco zvláštního. Začalo se měnit na kulturní prostor. Je v něm určité kouzlo. Proč ho chceme měnit?! Protože mu chceme dát budoucnost,“ uvádí Ferran Adria, který se jako jeden z mála kuchařů může pochlubit tím, že na Harvardově univerzitě přednášel o vědě ve vaření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil britský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Adria, tak trochu snílek, experimentátor a člověk bořící stereotypy, svým hostům neříkal jen to, jak se jeho místy vědecké pokrmy připravují. Prozrazoval jim taky, jak mají jeho lahůdky správně jíst.

Nový projekt se má jmenovat „1846“ na památku stejného počtu jídel, které šéfkuchař v El Bulli spolu se svým týmem vymyslel. V roce 1846 se také narodil podle Adrii nejvýznamnější šéfkuchař historie, Auguste Escoffier.

Katalánský umělec s vařečkou se o svůj talent chtěl vždycky dělit a tak pracuje taky na vytvoření Bullipedie, tedy obřího gastronomického online archivu.

V Londýně se Ferran Adria cítil nesvůj a to hlavně kvůli jazykovému handicapu.

„Asi nejdůležitějším Kataláncem současnosti je fotbalový trenér Pep Guardiola. Protože začal trénovat mnichovský Bayern, tak se během čtyř měsíců naučil německy. Myslím, že budu muset udělat něco podobného. Jezdím do Londýna tak často, že je ostuda, že neumím anglicky," přiznal publiku v britské metropoli kuchař spojovaný často s pojmem „molekulární gastronomie".

Výstava v Londýně potrvá až do konce září.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme