Lupénka trápí 250 tisíc Čechů, rady lékařů najdou v nové internetové poradně

Začíná to jako běžné kožní onemocnění, pokud se však lupénka neléčí, může člověka zcela vyřadit ze společnosti. Přispět ke změně má nová online poradna, kterou zřizují kožní experti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lupénka - Psoriáza | Foto: Lupénka - Psoriáza ordinace

Kvůli suché pokožce jim ostatní nechtějí podat ruku, obavy z nakažlivosti jim můžou znepřístupnit bazén nebo posilovnu a léčení je časově a finančně náročné. Na vlastní kůži to poznalo na 250 tisíc Čechů. Na počátku je přitom často stud a zanedbání léčby.

Nová online poradna má pomoci pacientům hlavně překonat strach. Na webu www.bezlupenky.cz najdou rady kožních lékařů a odborníků, díky kterým by měli sociální bariéry lépe překonávat.

Vyléčit lupénku ale lékaři zatím neumí, jak Radiožurnálu řekla přednostka Kožní kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lupénce, která trápí na 250 tisíc Čechů, a nové online poradně mluvila přednostka Kožní kliniky Nemocnice Na Bulovce Jana Hercogová

„Vloha k lupénce se dědí, můžeme říci. To znamená, že ta vloha je trvalá. Ale jednotlivé projevy onemocnění potlačit umíme. A tady záleží právě na tom, o jaký typ lupénky se jedná, jak tím pacient trpí a jakou léčbu v konzultaci s kožním lékařem zvolí,“ vysvětlila přednostka.

Onemocnění je imunitně podmíněné, a jelikož se do určité míry dědí, nemůže člověk podle Jany Hercogové příliš ovlivnit to, zda ho lupénka postihne, nebo ne.

„Můžeme ale ovlivnit eventuálně provokující faktory, které nemoc spouštějí nebo zhoršují. A tady bych docela ráda jmenovala takové ty klasické prohřešky, jako je pití alkoholu, kouření – o tom se ví, že lupénku zhoršuje, nebo ji může dokonce vyprovokovat. Dále je to metabolický syndrom, nekontrolovaná cukrovka nebo používání celé řady celkových léků, stres a podobně,“ zmínila přednostka Jana Hercogová.

Lupénka způsobuje nejen kosmetické problémy, ale zasahuje do všech oblastí života. Tito lidé mají vyšší sklon k onemocnění cév, je u nich vyšší riziko vzniku obezity, diabetu, vysokého krevního tlaku, hrozí jim vyšší riziko srdečního selhání, vzniku náhlé mozkové příhody.

mta, Václav Rokyta, Vladimír Křivka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme