Luxusní letadlo exprezidenta Malawi jde do dražby. Peníze pomůžou chudým

Malawijská prezidentka Joyce Bandová se rozhodla vydražit tryskové letadlo svého předchůdce. Sama v něm totiž odmítá létat. Výtěžek z prodeje přebytečného letounu chce prezidentka použít na pomoc chudým.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda je v nairobském slumu Mukuru nedostatkovým zbožím

Voda je v nairobském slumu Mukuru nedostatkovým zbožím | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Dražba se koná obálkovou metodou. Všechny návrhy se 20. února veřejně otevřou a nejvyšší nabídka zvítězí.

Luxusní letoun pro asi 15 osob si bývalý prezident Bingu wa Mutharika pořídil před pěti lety za více než 13 milionů dolarů, vyvolal tak ovšem vlnu nevole.

Africké Malawi totiž patří mezi nejchudší země světa. Asi tři čtvrtiny z celkem 13 milionů obyvatel žijí s méně než jedním dolarem na den. Země je také závislá na mezinárodní pomoci.

Po nákupu luxusního prezidentského speciálu dárci okamžitě snížili dotace asi o čtyři a půl milionu dolarů, což se projevilo nejen na státním rozpočtu, ale především na životech obyčejných lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda zjišťoval, proč se v Malawi zbavují luxusního prezidentského speciálu

Opozice prezidenta kritizovala za plýtvání penězi. Bingu wa Mutharika se snažil bránit tím, že provoz letadla bude úsporný. Konec jeho vlády byl pak poznamenán rostoucími náklady na živobytí, masovými protesty a nakonec se s ním rozkmotřila i jeho viceprezidentka.

Do čela země se Joyce Bandová dostala loni v dubnu po prezidentově náhlé smrti. Teď se snaží vylepšit vztahy s mezinárodními dárci a zvednout životní úroveň občanů.

Za osm měsíců ve funkci se jí podařilo zavést některé reformy, bojuje proti korupci a celkově se snaží dělat vše pro dobro země. Také díky tomu je na rozdíl od svého předchůdce velmi oblíbená.

Dražba luxusního letadla splní dva důležité cíle. Kromě pomoci chudým by také měla přispět ke zlepšení pověsti země v zahraničí.

Ani získané peníze ovšem Malawi z krize nezachrání. Po podzimní neúrodě jsou v zemi přibližně dva miliony lidí závislých na humanitární pomoci a místní nemocnice například trpí chronickým nedostatkem léků.

Ondřej Bouda, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme