Lze pozorovat placebo efekt?

Placebo efekt je stav, kdy pacient má subjektivní pocit, že je léčen. Ten ale nesouvisí s fyzickou podstatou podávaného léku, žádný lék dokonce podáván být nemusí. Lékaři zaznamenali aktivitu nervových buněk, která placebo efekt zřejmě doprovází.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odezvu placebo efektu sledovali vědci v horní části míchy. | Foto: Fotobanka Profimedia

"Věř a víra tvá tě uzdraví", oblíbené a pravdivé úsloví. Lékaři zase mluví o tzv. placebo efektu. Jedná se o vnitřní, léčebně příznivý jev v pacientově těle, který objektivně, specificky nebo příčinně nesouvisí s fyzickou podstatou podávaného léku či ordinované léčby. Souvisí s přesvědčením pacienta, že je léčen a že se s ním dobře nakládá.

Výzkumníci zaznamenali pomocí metody tzv. funkční magnetické rezonance (fMRI) aktivitu nervových buněk v horní části míchy, která zřejmě placebo efekt uvnitř lidského těla doprovází či signalizuje.

Vědci nejprve třinácti pacientům tepelně vyvolali pocit bolesti v jedné paži. V horní části míchy, těsně pod krkem, byl na skenu z funkční magnetické rezonance obraz přítomnosti této bolesti patrný. Po podání placebo pilulky, která simulovala prostředek pro utišení bolesti ("painkiller cream"), tento doprovodný obraz bolesti zmizel.

Můžeme tomu říkat "síla sugesce", může se jednat o propojení psychiky, nervové a imunitní soustavy dohromady. Každopádně málokdo dnes popírá, že důležité složky lidského těla jsou propojeny a že nervová soustava mívá v rámci placebo efektu důležitou úlohu. Placebo efekt tím samozřejmě vysvětlen není, pouze byla ověřena objektivní přítomnost tohoto subjektivního jevu. Vědci se zkrátka nespoléhali jen na výpovědi pacientů. Výzkum byl zveřejněn v časopise Science.

Pavel Vachtl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme