Malarického parazita jsme chytili od goril

Nejnebezpečnější malarický parazit na člověka zřejmě nepřeskočil ze šimpanzů, ale z goril.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gorily nížinné, Středoafrická republika | Foto: Miroslav Bobek

Z pěti druhů parazitů, kteří u člověka vyvolávají malárii, je nejrozšířenější zimnička tropická (Plasmodium falciparum). Zatím se zdálo, že jejím nejbližším příbuzným je parazit Plasmodium reichenowi, který napadá šimpanze. Odborníci proto byli přesvědčeni, že lidský parazit původně pocházel právě od šimpanzů. Problém je, že studie, které to dokazovaly, se omezovaly na šimpanze chované v zajetí. Jak vypadá situace v divokých populacích šimpanzů, ukázala až práce mezinárodního týmu vědců, který studoval vzorky parazitů z trusu lidoopů z centrální Afriky.

Zimničky vědci našli v trusu šimpanzů a goril nížinných, kteří byli infikovaní nejméně devíti různými druhy zimniček z podrodu Laverania. Tři z těchto druhů zatím nebyly popsány. Naproti tomu u bonobů a goril horských žádné zimničky nezaznamenali. Analýza DNA parazitů odhalila, že lidské zimničce tropické je nejvíce příbuzný parazit, který se vyskytuje u goril z Kamerunu, Středoafrické republiky a Republiky Kongo. Šimpanzi jsou tedy v naší malárii nevinně – předky zimniček tropických jsme zřejmě chytili od goril.

Nejnebezpečnějším původcem malárie je prvok zimnička tropická (Plasmodium falciparum), který se vyskytuje v tropech Afriky, Asie i Ameriky | Foto: CDC/PHIL, Licence Public Domain, volné dílo

Podle autorů studie, kterou zveřejnil časopis Nature, je také pravděpodobné, že k přenosu došlo pouze jednou. Tento závěr vyvolává určitý optimismus: k „přeskokům“ malarických parazitů zřejmě dochází jen zřídka. Pokud by se podařilo vymýtit zimničku tropickou, trvalo by stovky až tisíce let, než by se na člověka přeorientoval další lidoopí parazit.

Zdroj: Nature News, Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme