Malé děti rozumějí ironii

Rodiče, kteří si vyměňují ironické a sarkastické narážky, by raději měli být z doslechu svých potomků. Ironii totiž zřejmě dokážou pochopit už čtyřleté děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti rozumí víc, než si myslíme... | Foto: stock exchange

Ironie, nadsázka a sarkasmus mají v naší komunikaci nezastupitelné místo. Ale v kolika letech jim lidská bytost vlastně začíná rozumět? Dosavadní studie kladly spodní hranici do věku kolem 8-10 let. Psychologové z Montrealské univerzity jsou však přesvědčeni, že děti začínají chápat ironii mnohem dříve. Upozorňují, že většina dřívějších studií byla zpracována v laboratorních podmínkách a zaměřovala se téměř výhradně na sarkasmus. Nová studie však probíhala v domácím prostředí a kromě sarkasmu vědci sledovali i to, jestli děti chápou další formy ironie, jako je eufemismus, nadsázka a řečnické otázky.

Zjistili, že přestože děti plně porozumí mateřskému jazyku ve věku kolem šesti let, většina z nich je schopná pochopit alespoň jednu ironicky nadnesenou poznámku pronesenou rodičem už ve věku pouhých čtyř let. Nejlépe se však malé děti "chytají" v případě sarkasmu, který rodiče spolu s nadsázkou používají především během pozitivních interakcí s dítětem. Eufemismus a řečnické otázky jsou kupodivu typičtější během konfliktů. Studie také ukázala, že rodiče nepoužívají ironii stejným způsobem. Matky spíše inklinují k řečnickým otázkám, zatímco otcové preferují sarkasmus. V každém případě se však zdá, že děti vnímají komplexní komunikaci mnohem sofistikovanějším způsobem, než se dřívě předpokládalo.

Zdroj: University of Montreal, British Journal of Developmental Psychology.

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme