Máte podezření na Alzheimerovu chorobu? V Česku startuje zdarma Týden paměti

Po celé republice začalo bezplatné testování lidí na Alzheimerovu chorobu. Takzvaný Týden paměti pořádá Česká alzheimerovská společnost. Až do středy jsou testy také v budově Českého rozhlasu na Vinohradské v Praze. Termíny jsou ale už obsazené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týden paměti v Českém rozhlase

Týden paměti v Českém rozhlase | Foto: Martin Svozílek
Přehrát

00:00 / 00:00

Alzheimerova choroba se může ohlásit větší mírou zapomínání. Starší lidé by neměli zanedbávat sociální kontakt.

„Zajímalo by mě, jak poznají, že mi vypadává paměť,“ popsala svou motivaci pro návštěvu testování paměti paní Zdena Dušková. Do budovy Českého rozhlasu na Vinohradské ulici přitom dorazila až z Jižních Čech.

Test paměti se skládá z několika částí. Mimo jiné se během něj prověřuje lidská orientace i jazyková zásoba. Zdravý člověk by ho měl zvládnout přibližně za dvacet minut.

Sociální kontakt pomáhá

Alzheimerova choroba se může ohlásit právě větší mírou zapomínání. Starší lidé by podle Ivy Vrbické z České alzheimerovské společnosti neměli zanedbávat především sociální kontakt.

„Čím jsou starší, tím méně kontaktu mívají. Když tráví celý čas doma a pasivně sledují televizi, tak jim to nedává žádný impuls k tomu, aby svůj mozek nějak namáhali,“ popisuje Vrbická.

Týden paměti v Českém rozhlase | Foto: Martin Svozílek

Podle ní už tím, že se staří lidé vydávají do společnosti a setkávají se s ostatními, trénují svůj mozek. Dle údajů České alzheimerovské společnosti je většině nemocných více než padesát let. Stále ale není jasné, zdali je tato vážná choroba dědičná.

V rodinách, kde se vyskytuje, je však její výskyt pravděpodobnější. V Česku má Alzheimerovu chorobu na 140 tisíc lidí. V celé Evropě přitom žije přes sedm milionů lidí s demencí.

Eva Rajlichová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme