Mateřské mléko pro budoucí fyzičku

Pokud chcete, aby váš potomek nosil dobré známky z tělocviku, měla by jej matka kojit co nejdéle...

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojení, ilustrační obrázek | Foto: stock exchange

Španělští výzkumníci dokazují, že kojené děti mají v období dospívání lepší fyzičku. Autoři studie vyzpovídali rodiče více než 2500 adolescentů a zjistili, jakým způsobem byly děti v prvních měsících až letech po narození živeny. Samotné děti pak podrobili testům fyzické kondice, které zkoumaly např. aerobní výkonnost a vytrvalost, ale i svalovou sílu. Výsledky studie přesvědčivě ukazují, že kojené děti jsou ve výhodě. Adolescenti, které matky v raném dětství kojily, měli silnější svaly dolních končetin než jejich vrstevníci, kteří první období života strávili na umělé výživě. A co víc, síla svalů končetin byla tím větší, čím déle bylo dítě živeno mateřským mlékem.

Vědci také zjistili, že kojení přináší lepší výkony v typicky školních disciplínách jako např. skok do dálky. Platí to pro dívky i chlapce nehledě k výšce, množství tuku a dalším morfologickým charakteristikám. Studie je vůbec první, která se zabývá vztahem mezi kojením a budoucími svalovou výkonností. Její výsledky znovu dokazují, že mateřské mléko je tou nejlepší volbou. Kromě lepší fyzičky v době dospívání pomáhá mateřské mléko chránit děti před alergiemi, kožními problémy, obezitou a cukrovkou. Prospěšné je však i pro matky, u kterých snižuje například riziko anémie či nádorových onemocnění prsu a vaječníků.

Zdroj: FECYT, Journal of Nutrition

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme