Methanol rozkládá lidský organismus, míra poškození je ale individuální

Pančovaný alkohol si vyžádal už osm lidských životů a případů otravy methanolem přibývá. Policii ani dalším státním orgánům se zatím nedaří najít zdroj, odkud nebezpečný alkohol pochází. Otrava se může projevit v řádu hodin, ale i několika dnů. Účinky methanolu jsou totiž velice individuální.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

destiláty, alkohol, vodka, slivovice

destiláty, alkohol, vodka, slivovice | Foto: Eva Odstrčilová

„Každý člověk je jinak citlivý na objem požitého alkoholu. Enzym alkoholdehydrogenáza odbourává alkohol u každého trošku jinak rychle. Takže každý i sám ví, že snese jiné množství alkoholu, než se uvede do nějakého stavu euforie nebo na sobě pozoruje známky požití alkoholu,“ přibližuje Irena Kolouchová z Ústavu biotechnologie Vysoké školy chemicko technologické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Irena Kolouchová z Ústavu biotechnologie Vysoké školy chemicko technologické přibližuje, jak působí methanol na lidské tělo

Dodává, že záleží také na množství vypité lihoviny a na obsahu methanolu, který ovšem v alkoholickém nápoji vyrobeném standardní cestou nemá co dělat. V těle dokáže methanol napáchat vážné škody, řada z hospitalizovaných mimo jiné oslepla.

Na vině je špatný způsob, jakým se methanol v těle odbourává, vysvětluje Kolouchová: „Metabolity, které z něho tělo vyrobí při jeho odbourávání, způsobují nevratné poškození organismu a vlastně jakoby biochemický rozklad našeho organismu.“

„V první řadě napadá oční nerv, ale potom záleží samozřejmě na požité dávce a záleží u toho methanolu i na poměru, v jakém byl methanol zastoupen s ethanolem. Protože obojí se odbourává v játrech, ale přednostně se v játrech odbourává ethanol. To znamená, pokud tam bylo nepoměrně vyšší množství ethanolu, to znamená klasického lihu, tak methanol zůstává v těle, je potom vylučován jiným způsobem,“ pokračuje.

Úřady se podle ní nedopustily chyby, kvalita alkoholu nebo přesnost informací na etiketě se totiž u lihovin kontrolují standardně. Kvůli obrovské škále výrobků je ale možné provádět jen namátkové kontroly, takže některé vzorky mohou inspektorům uniknout.

„Postihnout nelegální nebo diskutabilní lihoviny v těchto stáncích nebo zvláštních typech prodejen je velice obtížné, protože jakýkoliv inspektor, který přijde, se samozřejmě prokazuje, že tedy patří k nějaké instituci,“ dodává Kolouchová.

Lucie Husárová 1, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme