Mezimozková komunikace

Využití nervových vzruchů k ovládání přístrojů se stalo hitem mezního neurologického výzkumu. Nový pokus překročil další hranici: v laboratorních podmínkách se podařil přenos signálu vytvořeného jednou osobou do mozku druhé osoby skrze elektronické rozhraní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdrátový vysílač použitý v experimentu s opicí, při kterém pouze díky své mozkové aktivitě zahýbala rukou robota | Foto: Reid R. Harrison

O tuto problematiku se zajímají např. lékaři, kteří pracují v oblasti léčby epilepsie, ale také neurovědci ze základního výzkumu a inženýři z oblasti robotiky. Na Univerzitě v Utahu se například nedávno podařil pokus, ve kterém opice s implantovanou elektrodou v mozku "mentálně" zahýbala paží robota. Někteří vědci se pokoušejí jít ještě dál. Jejich cílem je přenést mozkové impulsy přes elektronické rozhraní (Brain-Computer Interface) z jednoho lidského mozku do druhého.

Základní pokus tohoto typu provedl v květnu tohoto roku Dr. Christopher James na univerzitě v britském Southamptonu. Dvě osoby při něm byly napojeny na své EEG zesilovače a zapisovače, které měřily aktivitu v určitých partiích jejich mozků. První osoba generovala ve svém mozku sérii symbolických nul a jedniček. Konkrétně byla představa pohybu levou rukou "nulou" a podobný mentální stav spojený s rukou pravou byl logickou "jedničkou".

Tento signál, snímaný z mozku elektroencefalografem, byl vysílán do počítače, který takto vysílanou sérii nul a jedniček dekódoval a předával druhému počítači přes internet. Druhý počítač pak vizualizoval oba přijaté logické stavy pomocí rytmického blikání světelné diody o dvou různých frekvencích.

Příjemce sledoval diodu a jeho mozek víceméně samovolně až pasivně registroval tyto světelné pulsy. Tyto dva různé, mozek silně dráždící podněty, se v jeho vizuálním kortexu promítly odlišně. Odlišné frekvence byly zaznamenány druhým elektroencefalografem. Počítač je pak interpretoval jako odpovídající nuly a jedničky. Pokus to byl poměrně jednoduchý, ale k přenosu signálu vytvořeného vysílající osobou do mozku osoby přijímající skutečně došlo. Vůbec nevadí, že rychlost přenášené informace byla velmi malá - asi jeden znak za několik sekund. Dekódování signálu v přijímajícím mozku do jeho původní podoby, tedy do pocitu pohybu, by bylo mnohem složitější.

Dr. James začátkem roku 2009 vystoupil v BBC se svou představou myšlenkami ovládaného invalidního vozíku. Nedávno také řekl, že předchozí pokusy profesora Warwicka sice obnášely přenášení nervových impulsů mezi osobami, ale teprve jeho pokus se týkal přenášení impulzů mezi mozky lidí. Sám vidí aplikace těchto postupů jak v terapii, tak i v herním průmyslu.

Pavel Vachtl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme