Mírný stres rozvíjí mozek plodu

Stres v době těhotenství se považuje za nepříznivý. Nová studie ale ukazuje, že střední úroveň stresu může podporovat rozvoj mozku nenarozeného dítěte.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství

Těhotenství | Foto: Fotobanka stock.xchng

Studie na pokusných hlodavcích naznačují, že stres samičky v době březosti zpomaluje vývoj nervové soustavy jejích potomků. O dětech žen, které trávily těhotenství ve válečných zónách, se zase ví, že jsou náchylnější k rozvoji schizofrenie. Otázkou, jak stres v době těhotenství může ovlivnit mozek plodu, se zabývali výzkumníci z Univerzity Johna Hopkinsona v Baltimoru.

Vědci vyzpovídali 112 zdravých těhotných žen ohledně úrovně stresu, který zažívaly během posledního trimestru těhotenství. Zároveň monitorovali pohyby každého plodu a dva týdny po narození podrobili dítě důkladné prohlídce. Zjistili, že děti žen, které popisovaly vyšší úroveň stresu, se v děloze pohybovaly více než děti jiných matek. Testy po narození ukázaly, že tyto děti jsou o mnoho neklidnější, ale mají vyspělejší mozek a díky „tréninku“ z prostředí dělohy lépe kontrolují své pohyby. Tento efekt vědci připisují stresovému hormonu kortizolu, který hraje důležitou úlohu v dospívání mozku.

Zdroj: New Scientist, Child Development

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme