Místo pohybu počítač. Životní styl českých dětí je podle studie alarmující

České děti mají nedostatek pohybu, volný čas tráví u počítače a vynechávají snídaně i večeře s rodinou. Nad evropským průměrem jsou také v pití alkoholu, kouření cigaret a marihuany. Vypovídají o tom aktuální data největší evropské studie, která mapuje životní styl mladé generace. Zkoumala 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tělocvik | Foto: European Commission Audiovisual service, G. Boulougouris

Výsledky dnes představila Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, která se na výzkumu pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace podílí.

„Sport mě moc nebaví, baví mě spíš jiné věci, třeba počítač,“ svěřuje se jedenáctiletý Vladimír. Podle nové evropské studie má ostatně většina českých dětí nedostatek pohybu a nejraději tráví čas s počítačem nebo tabletem.

Přehrát

00:00 / 00:00

České děti mají nedostatek pohybu a volný čas tráví u počítače. Výsledky studie představil Michal Kalman z FTK - UP

Alarmující je zejména nadváha u patnáctiletých chlapců, za 15 let se více než zdvojnásobila. Na rozdíl od Evropanů navíc české děti doma většinou nesnídají ani nevečeří.

„Posledních 10 až 15 let sledujeme pozvolný, ale jistý pokles úrovně pohybové aktivity. Před 15 lety jsme se nacházeli na vrchních příčkách z mezinárodního pohledu a v současné době jsme na tom průměrně. Neustále ale klesáme – ostatní státy velmi mírně rostou,“ přibližuje řešitel studie Michal Kalman.

Podle něj začínají české děti také dříves alkoholem a kouřením, a to cigaret i marihuany. „12 procent českých chlapců se poprvé opilo již ve 13 letech a dříve. 38 procent chlapců poprvé vyzkoušelo cigaretu ve 13 letech,“ upozorňuje.

Základním problémem je nedostatek pohybu. Vedoucí katedry rekreologie Zdeněk Hamřík ovšem varuje, že sport v hodinách tělocviku nestačí.

„Když k tomu jdete pěšky do školy a ze školy a pak jdete lítat před barák nebo máte třeba psa, tak ho jdete vyvenčit, a potom jdete ještě do sportovního kroužku, tak samozřejmě pohybové aktivity se za den nakumuluje velmi mnoho,“ přibližuje.

Hlavním zabijákem pohybu je podle odborníků rozvoj počítačů a automobilové dopravy. Najít řešení je prý ale složité.

„Ne moc dobře se nám daří pracovat třeba i na úrovni škol z hlediska motivace dětí k pohybu. Zkrátka pohyb má být součástí životního stylu a mnohdy k tomu nepřistupujeme úplně s tímto vědomím,“ dodává Hamřík.

Blanka Mazalová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme