Mít dvojčata má skryté výhody

Přivést na svět dvojčata znamená výhodu pro jejich sourozence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojčata, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Meral Akbulut

Porod dvojčat je pro matku obtížnější než porod jediného dítěte a nese s sebou zvýšené riziko komplikací. Také děti z dvojčat mívají nižší porodní váhu a jsou slabší. Navzdory tomu se rození dvojčat v evoluci udrželo a vědce z Durhamské a Sheffieldské univerzity zajímalo proč. Podívali se na porodní váhu téměř dvou tisíc dětí, které se během posledních třiceti let narodily v Gambii. Zjistili přitom, že pokud má matka po dvojčatech ještě dalšího potomka, bude toto dítě vážit průměrně o 226 gramů více než je jediné dítě, jehož matka žádná dvojčata neporodila. Tento objev nebyl moc překvapivý - je známo, že nošení dvojčat zlepšuje přítok krve dělohy a další dítě pak má lepší přísun živin.

Nečekané však bylo, že nadprůměrně vysokou porodní váhu měly i děti, které se matce narodily ještě před dvojčaty. V průměru byly těžší o 134 gramů. Klíčem k této malé záhadě je zřejmě vyšší hladina proteinu IGF-1, který koluje v krvi matky. Způsobuje, že vaječníky uvolňují více vajíček a tím pádem zvyšuje šanci na vznik dvojčat. Zároveň však také ovlivňuje velikost plodu během nitroděložního vývoje a jeho vyšší hladina zřejmě znamená větší dítě. Z evolučního pohledu se tedy zdá, že rizika plynoucí z porodu dvojčat jsou vyvážena větší porodní váhou dalších dětí stejné matky.

Zdroj: Biology Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme