Mladí se sluchátky na uších jsou častými oběťmi dopravních nehod

Počet vážných nehod lidí, kteří za chůze poslouchají hudbu do sluchátek, se podle americké studie za posledních šest let ztrojnásobil. Tým vědců z Baltimoru ve státě Maryland tvrdí, že obětí celkem 116 nehod byla většinou mládež nebo mladí dospělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sluchátka | Foto: Jan Sklenář

Chodce ovlivňují sluchátka na uších dvěma možnými způsoby, říká bývalý ředitel BESIPu a odborník na dopravní problematiku Robert Šťastný.

„Za prvé tím, že nebudou vnímat zvukové efekty silničního provozu. A nemyslím tím jen houkající sanitku, která jede mnohem rychleji, ale vůbec většinou člověk se orientuje podle hluku aut a jestli se něco přibližuje nebo nepřibližuje nebo jestli někdo na ně troubí a tak dál,“ vysvětluje Šťastný.

Druhý problém je podle něj ještě závažnější – poslouchání hudby totiž způsobuje, že lidé přestávají vnímat okolní svět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na dopravní problematiku Robert Šťastný vysvětluje, jak sluchátka na uších ovlivňují chování lidí v dopravním provozu

„Když takhle chodíme třeba každý den do školy, každý den na nějaké sportování stejnou trasou, tak často i my dospělí si uvědomíme, že třeba projdeme trasu, ani nevíme, že jsme ji prošli, a prošli jsme ji na autopilota. Ale samozřejmě pokud mezitím taky přecházíme silnici, tak se může stát, že automaticky přejdeme a vůbec nevnímáme, jestli něco jede, nebo nejede,“ upřesňuje.

Sluchátka na uších ale stejným způsobem ovlivňují také řidiče automobilů, ať už poslouchají hudbu nebo telefonují pomocí handsfree.

Pokud řidič se sluchátky zaviní nehodu, nemusí se ovšem obávat stejného postihu jako za telefonování za jízdy.

„Telefonování za jízdy je specificky definovaný přestupek, že člověk drží nějaké záznamové zařízení. Tím, že má sám sluchátka, tak vlastně už nic takového asi nedrží. Tam je spíš nevěnování se řízení, pokud jde o řidiče,“ říká Šťastný.

Pokud je viníkem nehody chodec se sluchátky na uších, je podle Šťastného postih mnohem složitější: „Samozřejmě on způsobí díky tomu jiný přestupek, on třeba náhle vstoupí do vozovky, nebo jde na červenou, nebo neodhadne vzdálenost a je viníkem nehody po právní stránce.“

Nehody, při nichž chodci neočekávaně vstoupí do vozovky, jsou podle Šťastného těmi nejtragičtějšími, protože vozidlo nedokáže včas zareagovat.

Roli přitom mohou hrát právě také sluchátka na uších, přestože u nás ještě nejsou tak běžnou součástí životního stylu jako na Západě, dodává Šťastný.

Vladimír Kroc, Kristina Winklerová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme