Moc spánku i málo spánku hrozí tloustnutím

V médiích se s železnou pravidelností objevuje varování, že lidé, kteří málo spí, mají větší sklony k tloustnutí. Nová epidemiologická studie ale ukazuje, že stejný efekt může mít i přílišné vyspávání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Únava – ilustrační foto

Únava – ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Epidemiologové z několika amerických univerzit po dobu 5 let monitorovali 1107 afroameričanů a hispanoameričanů ve věku 18 až 81 let. Obě skupiny obyvatel ve Spojených státech ohrožuje vysoké riziko obezity a s ní spojených zdravotních problémů. Účastníkům studie vědci pravidelně určovali index tělesné hmotnosti BMI a výpočetní tomografií (CT) měřili množství břišního tuku. Pomocí dotazníků se jich vyptávali na jejich spánkové zvyklosti.

Statistické zhodnocení výsledků ukázalo, že lidé mladší 40 let, kteří spali méně než 5 hodin denně, během 5 let přibrali víc než lidé, kteří spali 6 až 7 hodin denně. BMI těchto "nevyspalých lidí" byl v průměru vyšší o 1,8 kg/m^2 a provázel jej také větší sklon k akumulaci tuku kolem břišních orgánů, který je ze zdravotního hlediska nejproblematičtější. Tento výsledek byl zcela v souladu s očekáváním, ale studie ukázala ještě další věc. Lidé, kteří si pravidelně pospávali víc než 8 hodin, přibírali také - jejich BMI byl o 0,8 kg/m^2 vyšší než u skupiny, která se držela 6 až 7 hodin spánku. Jak se tedy zdá, vztah mezi délkou spánku a tělesnou hmotností se drží osvědčené střední cesty.

Zdroj: Sleep

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme