Mohou být dvojčata narozená ve stejný den různě stará? S pozoruhodným případem si doktoři nevěděli rady

V Austrálii se stala nevídaná věc. Narodila se tam dvojčata, která svým způsobem ani nejsou dvojčaty. Krátké na ně byly i odborné porodnické časopisy a lékař si případ musel studovat na běžném internetovém vyhledavači.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojčata, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Meral Akbulut

Holčičky Charlotte a Olivia Hillovy se sice obě narodily jedné matce ve stejný den, nezvykle ale byly každá jinak velká a jinak vyvinutá. Jejich porodník proto začal pátrat, proč se to stalo.

Případ byl ale tak netypický, že o něm nenašel nic v odborné literatuře ani na specializovaných lékařských webech. To všechno proto, že každou z holčiček jejich rodiče počali jindy.

Nedonošeným dětem v terapii pomáhají přístroje, ale i doteky rodičů

Číst článek

Takových případů je podle serveru BBC potvrzených jen deset v dosavadní lékařské historii.

I tento velmi neobvyklý jev se ale dá vysvětlit. Normálně když rodiče oplodní vajíčko, skončí tím ovulace. V ojedinělých případech, při nečekané ovulaci nebo při zdvojené děloze, se ale po vzniku jednoho lidského embrya o několik dní později podaří oplodnit ještě jedno vajíčko.

Odborně se tomu říká superfetace. U některých zvířat to je poměrně běžné, u lidí ale jde o výjimečnou událost. Právě to se ale stalo Kate a Peterovi Hillovým – rodičům Charlotte a Olivie, které jednu od druhé dělilo deset dní.

Odůvodněním pravděpodobně v jejich případě může být hormonální léčba, kterou matka Kate Hillová brala proto, že měla delší dobu problémy s otěhotněním.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme