Na českou kliniku asistované reprodukce v Londýně jezdí i mnoho tuzemských pacientek

Asistovaná reprodukce je lidsky citlivé, až delikátní téma. Čeští specialisté patří v tomto oboru k evropské špičce a daří se jim i daleko za hranicemi naší vlasti. A to nejen vědecky, ale také komerčně. Třeba první klinika asistované reprodukce v Londýně, která nemá britského majitele, patří právě Čechům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Umělé oplodnění | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Ona před operací zamrazila svoje spermie. Změnila pohlaví a k reprodukci chce použít svoje vlastní pohlavní buňky. České zákony to neumožňují, což by se samozřejmě dalo brát jako diskriminace,“ popisuje šéflékař kliniky Martin Hrehorčák případ českého lesbického páru, v němž jedna z žen prodělala změnu pohlaví.

Umělé oplodnění se podařilo, ale tím prý boj se stávajícími pravidly a předpisy zřejmě nekončí.

„Ona bude muset žádat o rodičovská práva u svého vlastního dítěte. Bude to ještě docela komplikované,“ tvrdí Hrehorčák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na české klinice asistované reprodukce v Londýně natáčel reportér jiří Hošek

Majitelem kliniky, která sídlí v pronajaté budově na kraji londýnského City, je Matěj Stejskal. Není to pro něj čistě byznys - asistovaná reprodukce a genetika mají v jeho rodině tradici. Od okamžiku, kdy se zrodil první nápad, do otevření kliniky v prosinci 2012 uplynuly pouhé dva roky.

„V Anglii došlo ke změně legislativy. Všechny pacientky, které potřebovaly darovaná vajíčka, ze začaly houfně stěhovat do jiných zemí. Když už jsme měli hodně pacientů, řekli jsme si proč neotevřít přímo v Londýně,“ popisuje Stejskal.

Nová klinika je možná překvapivě první svého druhu v Londýně, která nepatří britské společnosti. Matěj Stejskal přenesl za kanál La Manche vlastně celý český koncept. Dokonce i gynekologická křesla pocházejí od českého výrobce.

Jedním z důvodů expandovat do Británie prý bylo také neustálé snižování úhrad ze strany českých pojišťoven. Největší překážkou bylo založení účtu a nájemní smlouva, vše ostatní pak šlo hladce.

Klinika má stovky pacientů

„Za posledních osm měsíců jsme měli asi 300 pacientů, kteří za námi přišli kvůli umělému oplodnění. Celkem máme zaregistrovaných asi 1000 pacientů,“ vypočítává manažer kliniky Brit Andrew Berkley.

Soukromé zařízení, které nemá smlouvu s místním systémem bezplatné zdravotní péče NHS, je velmi kosmopolitním podnikem. Jsou v něm čeští majitelé a britský personál, ale celé osazenstvo laboratoře mluví španělsky.

„Ve Španělsku jsou velmi zkušení embryologové a mladí by tam práci nenašli, proto jsou tady. Hlásí se sami. Máme výhodu, že se nám denně hlásí spousta lidí, kteří chtějí práci, na rozdíl od Čech,“ pochvaluje si Stejskal.

Do Londýna se jezdí léčit i velké množství českých pacientek. Podle Stejskala jde hlavně o ženy, které nemají partnera.

„V Čechách je jejich léčba nemožná. V Londýně to jde, ony si objednají darované spermie a my jim léčbu provedeme tady naprosto legálně. V Čechách se to děje tak, že shánějí známé, kteří se podepisují na žádost o umělé oplodnění, což je pro mnoho z nich nedosažitelné,“ vysvětluje.

Léčba ženy vyjde na stejné peníze jako v Čechách, rozdíl je ale v nákladech na dopravu a ubytování.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme