Na chřipku bez komplikací zabírá klid na lůžku, antivirotika jsou jen pro těžší případy

V České republice propukla chřipková epidemie. Přibývá vážných případů, nemoc připravila o život už 12 osob. Zatím poslední úmrtí hlásí nemocnice v Chebu, kde v sobotu podlehl 90letý muž. Stovky nemocných byly hospitalizovány, 80 z nich dokonce na jednotce intenzivní péče. Hlavní hygienik Vladimír Valenta proto z rezerv uvolnil více než 1400 balení antivirotik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nachlazení (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos, David Castillo Dominici

Lék Relenza je určen výhradně pro léčbu těžkých případů v nemocnicích. „Nedívejme se na to antivirotikum jako na nějaký zázračný přípravek, který si vezmu a druhý den budu zcela zdráv. Účinek antivirotika spočívá v tom, že o něco sníží projevy chřipky a zhruba o jeden a půl dne zkrátí dobu onemocnění,“ vysvětluje epidemiolog Jan Kynčl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Epidemiolog Jan Kynčl radí, jak postupovat při léčbě chřipky

Nejvíc ohroženi chřipkou jsou lidé s plicními a kardiovaskulárními onemocněními či diabetem a starší osoby. Pacienti bez komplikací by se podle lékařů měli řídit běžnými léčebnými postupy.

„Zůstat na lůžku, dostatek tekutin a prvním lékem by měla být antipyretika, obvykle Paracetamol, Paralen. Dostatek vitamínů, vyhnout se zvýšené fyzické zátěži v každém případě a nechodit mezi lidi a nerozšiřovat virus dál. Očkování, které je asi nejspolehlivější ochranou, tak si myslím, že v současné době už je na to pozdě,“ radí primář nemocnice v Jičíně Miroslav Hanuš.

Zbytečné je také žádat od praktického lékaře předepsání antibiotik, protože na virus chřipky stejně neúčinkují. Význam mají až v případě komplikací, například u počínajícího zápalu plic. To se týká zhruba dvaceti procent pacientů.

„Vyhledat lékaře v tuto chvíli úplně na začátku ani není zapotřebí. Lékaře bych měl kontaktovat v případě třeba přetrvávající vysoké horečky nebo nějaké dušnosti, bolestí hlavy, zvracení, nějakých netypických projevů. Anebo také pokud začnu už vykašlávat takové to hlenohnisavé žlutozelené, čili to už je projev právě těch komplikací chřipky,“ dodává Kynčl.

Řada nemocnic kvůli stoupajícímu počtu nakažených vydala zákaz návštěv, další se k tomu chystají.

Nemocných přibyde

Na chřipku zemřelo v ČR od počátku zimy 16 lidí, hospitalizováno s těžkým průběhem je 99 lidí. Hygienici čekají, že nemocných chřipkou a virózami bude ještě přibývat.

Podle nejnovějších údajů jich je v celé republice bezmála 1400 na 100 000 obyvatel. Údaje se aktualizují každý pátek.

Tento týden tak budou čísla mnohem vyšší, protože už nebude ovlivněné volnem přes vánoční a novoroční svátky, říká vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková:

„Situace se velice dynamicky mění. Co se týče chřipce podobným infektů, tam je nárůst velmi vysoký, převyšuje 80 procent. A ve virologickém programu epidemiologické bdělosti je enormní nárůst.“

Chřipka - jak chránit sebe i své okolí | Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Věra Pfeifferová, Jindřich Štěpánek, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme