Na jarní únavu mají vliv i poruchy spánku. Týkají se až pětiny lidí

Astronomické jaro začalo sice už včera, ale první jarní den připadá právě na dnešek. A s ním se už tradičně pojí i Mezinárodní den zdravého spánku. Příznačně v době, kdy míváme větší problémy s únavou, soustředěním a kromě změn počasí se na tom může podílet i spánkový deficit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nespavost | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Asi 20 procent populace má s přechodem na toto období potíže,“ řekl lékař Petr Smolík, vedoucí Centra pro poruchy spánku a biorytmů při FN Hradec Králové.

Za nejčastější obtíže spánku označil nespavost a poruchy dýchání ve spánku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O poruchách spánku a Mezinárodním dnu zdravého spánku mluvil lékař Petr Smolík, vedoucí Centra pro poruchy spánku a biorytmů při FN Hradec Králové

„Zdravý člověk dobře spí ve zdravém prostředí a v příznivých sociálních a kulturních podmínkách,“ zdůraznil Smolík.

Jak připomněl, v celém světě i u nás se rozvíjí spánková medicína. „Spánková centra existují téměř ve všech krajích České republiky a v nich pracují odborníci zaměření na poruch spánku. Ta centra lze nalézt na webové stránce Společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.“

Ne každý spánek je zdravý. | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Jemné potíže s blížícím se přechodem na letní čas má také asi 20 procent populace a jedno procento pociťuje změnu času velmi citelně, připustil Smolík.

Podle něho lze, i když obtížně, také v dnešních podmínkách dosáhnout optimálního biorytmu. Hlavní je přitom pravidelný režim.

„Každý člověk má vrozenou, geneticky nastavenou celkovou dobu spánku a interval, od kdy do kdy má spát. Může-li si vyhovět, nemá obvykle problém. To platí pro zhruba 70 procent populace,“ řekl závěrem Petr Smolík, vedoucí Centra pro poruchy spánku a biorytmů při FN Hradec Králové.

Spánek, ilustrační foto | Foto: Stock Exchange, Kevin van Belle

Vladimír Kroc, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme