Na náhlou srdeční smrt má zásadní vliv denní doba

Denní doba může mít vliv na vyšší riziko náhlé srdeční smrti u lidí, kteří trpí srdeční arytmií. Spojení mezi denní dobou a rizikem náhlé srdeční smrti američtí a britští vědci zkoumali na pokusných myších. Sice podotýkají, že je stále třeba vzít v potaz rozdíly mezi srdcem myši a lidským srdcem, ale zjistili, že protein Klf 15, který kontroluje tlukot srdce, stoupá a klesá v těle podle denního rytmu. A nezáleželo na tom, zda ho geneticky modifikované myši produkovaly hodně či málo. Všechny měly riziková rána a večery.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidské srdce a plíce

Lidské srdce a plíce | Foto: Fotobanka Profimedia

„Toto laboratorní zjištění není vůbec překvapivé. To, že jsou určitá období ve čtyřiadvacetihodinovém denním režimu se zvýšeným výskytem infarktu, to je známá věc. Právě časná ranní doba, okolo třetí, čtvrté hodiny, je jedním z nejčastějších výskytů infarktů. Jestli se objevil nějaký další hormon, který na to může mít vliv, je jen další kamínek do té mozaiky. Hraje v tom totiž roli mnohem více věcí,“ říká Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEM.

Podle Pirka to souvisí s poklesem srdeční frekvence, s poklesem krevního tlaku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil na Rádiu Česko Jan Pirk, přednosta kardiocentra IKEM

„Náhlá srdeční smrt je způsobena tím, že srdíčko, které se normálně rytmicky stahuje a pumpuje krev do celého těla, v důsledku poruchy rytmu se tento takzvaný sinusový pravidelný rytmus změní v takzvanou fibrilaci komor, kdy ty komory přestanou pumpovat a ta svalovina se jen tak červovitě vlní a tím přestává pumpovat. Jestliže mozek nedostane do tří až pěti minut okysličenou krev, přichází náhlá smrt,“ vysvětluje Pirk a dodává:

„Může to způsobit velký infarkt, ale i malinký infarkt, který způsobí právě nějakou poruchu toho rytmu. A pokud není nablízku nějaká okamžitá pomoc, člověk zemře. Řekne se, že byl úplně zdravý, ale není to pravda. Měl ischemickou chorobu srdeční.“

Ženy jsou proti ischemické chorobě srdeční do určité míry imunní díky svému genetickému a hlavně hormonálnímu vybavení. Od tohoto jsou až do menopauzy mnohem více chráněny. Ale po přechodu to potom velice rychle dohoní, takže muži dostávají infarkty o dvacet let dříve než ženy.

pir, Martina Vacková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme